Home Domácí Finanční úřad vyměřil ústavu pro studium totalit pokutu 42 milionů korun

Finanční úřad vyměřil ústavu pro studium totalit pokutu 42 milionů korun

Rekonstrukce hlavní budovy ÚSTR FOTO - Wikimedia Commons/Kazimír Zádrhel

Za porušení rozpočtové kázně, které souviselo s rekonstrukcí bývalého sídla instituce v Siwiecově ulici na Žižkově vyměřil Finanční úřad pro hlavní město Prahu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) pokutu 42 milionů korun. ÚSTR o tom dnes informoval na svém webu.

»Současné vedení Ústavu pro studium totalitních režimů se ještě rok a půl po svém nástupu do funkce stále potýká se škodami způsobenými svými předchůdci – bývalým ředitelem Zdeňkem Hazdrou a jeho bývalým náměstkem Ondřejem Matějkou,« uvedl ústav. Za porušení rozpočtové kázně, za které je podle ústavu zodpovědné předchozí vedení, musel už ÚSTR uhradit finančnímu úřadu 900 000 korun. Poslední platba byla podle ÚSTR za nezákonné dělení veřejných zakázek, za které zaplatil pokutu 444 000 korun.

Penále z kontrolního zjištění finančního úřadu může být podle ústavu až 100 procent. »Jedná se v tomto směru tedy o stěží uvěřitelnou částku 84 milionů Kč, což odpovídá takřka celému rozpočtu Ústavu pro studium totalitních režimů na rok 2024,« uvedl ústav.

Podle návrhu státního rozpočtu, který na konci září schválila vláda a kterým se zabývají poslanci, by měl ústav pracovat s částkou zhruba 187,5 milionu korun. V letošním roce má k dispozici 193,8 milionu korun.

Podle ústavu zanechalo minulé vedení ústavu i další problémy. »Například plných 33 smluv nebylo uvedeno do povinného registru smluv, čímž byly ze zákona neplatné. Najevo stále vycházejí i další nezákonnosti předchůdců a současné vedení ústavu je řeší postupy podle právního řádu České republiky,« uvedl ústav.

ÚSTR od května loňského roku vede Ladislav Kudrna. Své předchůdce v minulosti kritizoval především kvůli chybnému postupu při rekonstrukci sídla ÚSTR na Žižkově a netransparentnímu odměňování zaměstnanců. Hazdra podal na současného ředitele ÚSTR žalobu, kterou zamítl městský soud v Praze. Hazdra se po Kudrnovi domáhal omluvy za kritiku pronesenou v médiích.

(čtk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here