Spotřebitelská důvěra v USA klesla na nejnižší úroveň za 11 let

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se začátkem května kvůli přetrvávajícím obavám z inflace propadla na nejnižší úroveň za téměř 11 let.

  Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity. Spotřebitelské výdaje nicméně podporují příznivé podmínky na trhu práce a rozsáhlé úspory, což by mělo zajistit pokračování růstu americké ekonomiky, píše agentura Reuters.

  Index spotřebitelské důvěry v květnu podle předběžných výsledků klesl o více než devět procent na 59,1 bodu z dubnových 65,2 bodu. Ekonomové přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mnohem mírnější pokles, a to na 64 bodů. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, neboť se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

  Míra inflace v USA v dubnu klesla na 8,3 procenta, zůstala však v blízkosti březnového 40letého maxima 8,5 procenta. Inflaci po celém světě již delší dobu tlačí vzhůru výpadky v dodavatelských řetězcích a oživování poptávky z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. V posledních měsících navíc inflační tlaky zvýšila válka na Ukrajině.

  »To, že spotřebitelé nelibě nesou vyšší ceny a potýkají se s omezenou dostupností zboží, neznamená, že nenakupují,« uvedl nicméně analytik Michael Pearce ze společnosti Capital Economics. »Jakmile v pozdější části roku nedostatek zboží poleví a ceny se zmírní, očekáváme oživení spotřebitelské důvěry,« dodal.

  Předběžné výsledky květnového průzkumu mezi spotřebiteli rovněž ukázaly, že dílčí index hodnocení současných ekonomických podmínek klesl o více než osm procent na 63,6 bodu, tedy na nejnižší úroveň od roku 2013. Index očekávání se propadl o téměř deset procent na 56,3 bodu, napsala agentura Reuters.

  Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v ročním přepočtu o 1,4 procenta po nárůstu o 6,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Analytici nicméně ve druhém čtvrtletí očekávají návrat k růstu.

  (čtk)