Home Zahraničí USA zaútočily v Sýrii na dvě zařízení údajně využívaná Íránem

USA zaútočily v Sýrii na dvě zařízení údajně využívaná Íránem

FOTO - pixabay

Na příkaz amerického prezidenta Joea Bidena provedly americké síly údery na dvě zařízení v Sýrii, která údajně využívá Írán, uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin.

»Dnes na pokyn prezidenta Bidena provedly americké vojenské síly údery sebeobrany na dvě zařízení ve východní Sýrii využívaná íránskými Islámskými revolučními gardami (IRGC) a přidruženými skupinami,« uvedl Austin v prohlášení, které zveřejnila tisková služba Pentagonu.

Podle ministra obrany jsou »tyto přesné údery sebeobrany reakcí na sérii probíhajících a většinou neúspěšných útoků na americký personál v Iráku a Sýrii ze strany Íránem podporovaných militantních skupin, které začaly 17. října«.

Biden nařídil tuto akci, »aby dal jasně najevo, že Spojené státy nebudou takové útoky tolerovat« a budou bránit sebe, svůj lid a své zájmy, dodal šéf americké obrany.

Americké ministerstvo obrany pak podle něj přijme »další nezbytná opatření«, pokud budou proíránské skupiny pokračovat v útocích na americké síly na Blízkém východě, uvedl Austin. »Pokud budou útoky íránských zmocněnců proti americkým silám pokračovat, nebudeme váhat přijmout další nezbytná opatření na ochranu našeho lidu,« dodal.

Podle údajů, které dříve na pravidelném brífinku pro novináře nastínil mluvčí Pentagonu Patrick Ryder, byly americké a západní koaliční síly v období od 17. do 26. října dvanáctkrát napadeny v Iráku a čtyřikrát v Sýrii bezpilotními letouny a raketami kamikadze.

Při těchto útocích bylo lehce zraněno 21 příslušníků amerických služeb. Všichni se však již vrátili do služby, upřesňuje šéf Pentagonu. Kromě toho připomíná, že při úkrytu v krytu během jednoho z těchto náletů zemřel na infarkt jeden americký vládní kontraktor.

Podle Austina Spojené státy »nemají v úmyslu ani si nepřejí zapojit se do dalších nepřátelských akcí, ale tyto Íránem podporované útoky proti americkým silám jsou nepřijatelné a musí skončit«. Údery v Sýrii pak prý nesouvisí s konfliktem na Blízkém východě. »Tyto úzce zaměřené údery jsou oddělené a odlišné od probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamásem,« uvedl Austin v prohlášení. Americký ministr obrany dodal, že tato opatření »nepředstavují změnu našeho přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem«. »Nadále vyzýváme všechny státní i nestátní subjekty, aby nepodnikaly kroky, které by přerostly v širší regionální konflikt,« uvedl Austin.

Jen za včerejšek přitom narušily bezpilotní letouny a letadla koalice vedené USA syrský vzdušný prostor desetkrát. »V oblasti Al-Tanf bylo zaznamenáno deset narušení vzdušného prostoru, kterých se dopustila dvojice stíhaček F-15, tři dvojice stíhaček F-16 a dva víceúčelové bezpilotní letouny MQ-1C koalice,« uvedl zástupce vedoucího ruského Centra pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii kontradmirál Vadim Kulit.

Podle jeho slov takové akce vytvářejí mimo jiné nebezpečné precedenty pro letecké nehody či incidenty a vyhrocují celkovou situaci v syrském vzdušném prostoru.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here