Home Názory Víkendová anketa – Jurečkovo škrtící desatero

Víkendová anketa – Jurečkovo škrtící desatero

Pavel Votruba

Tento týden jsem na iportaL24.cz publikoval svůj komentář s titulkem Z Jurečkova prasečáku se line pach po celé zemi, a sice na téma chystaného snížení či zkrácení podpory v nezaměstnanosti. Považuji to celé za tak šílené, že jsem si tohle téma půjčil ještě i do naší nevážně vážné víkendové ankety.

Aby o to více vynikla absurdnost onoho návrhu z lůna protilidového lidoveckého Jurečkova ministerstva práce a sociálních věcí. Někdy právě karikující nadhled pojmenuje danou hrůzu násobně zřetelněji než klasický seriózní komentář. O to druhé jsem se již pokusil, karikovat se chystám právě nyní. Nikoli však v »ich« formě, jakože se táži já, ale oním tazatelem bude náš Marián-bonviván… (vím, že se píše s krátkým »a«, tu čárku jsem mu tam dopsal kvůli rýmu…). Traktorista podřadné kategorie, jenž se radši vrhnul na politiku v domnění, že co zoře v ní, nebude tolik vidět, jako za Zetorem či John Deerem. Tentokrát ale sakra přehmátnul, až bych řekl, že si fatálně spletl podmítku (orba 7-14 cm) a přímo rigoloval, jak zemědělci označují orbu až 60 cm hlubokou.

Co on nám vlastně tenhle už od pohledu divočák před odstřelem (konec konců, je podzim, čas honů na divokou, že?) tím děsivým návrhem oznamuje? Vyberte si jedno z Jurečkova (KDU-ČSL) přikázání (aniž bych se chtěl rouhat), která vám nejvíce imponuje, a za odměnu od nás všichni ze všech vylosovaných výherců obdržíte lovecký poukaz do pražské obory Na Poříčním právu 376/1…

JUREČKOVO ŠKRTÍCÍ DESATERO

  1. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne. (Neuctívej jiné politiky, než mě)
  2. Nevezmeš jména Božího nadarmo. (Nezneužívej mé jméno).
  3. Pomni, abys den sváteční světil. (Zasvěť jeden den v týdnu jen mně)
  4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi. (Ať tě živí, co to půjde – my ti šanci na život nedáme)
  5. Nezabiješ. (Odmítneš výherní lovecký poukaz od iportal24.cz)
  6. Nesesmilníš. (Měj v úctě lásku mezi mužem a mužem a ženou a ženou).
  7. Nepokradeš. (Nezcizuj majetek, který ti oprávněně patří).
  8. Nepromluvíš křivého svědectví. (Mluv o mně, jak si přeji já).
  9. Nepožádáš manželky bližní své a manžela bližního svého. (Měj v úctě lásku mezi stejnými pohlavími).
  10. Nepožádáš statku bližního svého. (Nezcizuj svůj majetek).

Přemýšlíte teď, jak toto Jurečkovo DESATERO souvisí s krácením podpory v nezaměstnanosti? Náramně. Když jste takto morálně na výši a takové DESATERO zplodíte a žijete s ním v souznění, pak jste už schopni jakéhokoli svinstva vůči bližnímu svému a zkrátíte mu nebo seberete cokoli – klidně i tu podporu v nezaměstnanosti, aniž byste mu jinou práci nabídli, neboť jste ho o ni připravili tím, že jste vlastní zemi nahnali do války na straně bezohledného agresora, jehož jediným cílem je krást a zabíjet.

PS:

Ty lovecké průkazy jsme tiskli dnem i nocí. Kdyby snad výherní poptávky převýšily nabídku, jsme v plné zbroji připraveni na reedici…

Pavel Votruba