Home Domácí Prezident Zeman odevzdal hlas ve škole v Lánech

Prezident Zeman odevzdal hlas ve škole v Lánech

FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Prezident Miloš Zeman dnes odevzdal hlas v komunálních volbách ve škole v Lánech. Zároveň se senátními a komunálními volbami probíhají ve 14 obcích i místní referenda.

Prezident Zeman zmínil, že tyto volby mohou být mimo jiné i referendem o vládě. Voliči by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili »pitomci«, řekl Zeman novinářům poté, co odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech.

Prezident měl dnes v Lánech jako volič premiéru, dosud byl občanem Prahy 13. Před lánskou volební komisí řešil otázku, jak se vejde se svým vozíkem za plentu, kde se vkládají lístky do obálky. »Ať žijí volby, ať žijí kandidáti, které jsem si vybral,« řekl Zeman po odevzdání svého hlasu. Koho volil, novinářům Zeman neprozradil. V Lánech mohl vybírat zastupitele ze tří kandidátek: ODS, KSČM a kandidátky Společně pro Lány a Vašírov.

Voličům Zeman popřál, aby k volbám přišli, protože pokud jsou s vedením obcí spokojeni, je jejich účast poděkováním, a pokud nejsou, tak jediný způsob, jak se jich zbavit, je opět účast ve volbách, doplnil prezident.

Podle něj mohou komunální volby i reflektovat postoj voličů k vládě. »V každé, zejména západoevropské a obecně demokratické zemi, jsou komunální volby, nejenom, ale i referendem o vládě,« dodal prezident. Jako klasický příklad zmínil Francii, ale připomněl, že nejen tam.

V minulých komunálních volbách v roce 2018 zvítězilo v Lánech sdružení Společně pro Lány a Vašírov. V čele s dosavadním starostou Karlem Skleničkou, který už ale letos mandát neobhajuje, získalo devět z jedenácti mandátů. Po jednom křesle v zastupitelstvu má v obci nyní KSČM a sdružení Pro dobrou věc. Čtvrtá kandidátka, Lánští patrioti a TOP 09, před čtyřmi roky žádný mandát nezískala.

Místní referenda

Největším místem, kde se referendum koná, je sedmitisícové město Soběslav na Táborsku. Lidé tam ve dvou otázkách budou rozhodovat o rozvoji budoucí průmyslové zóny. 

V Čerčanech (Benešovsko) probíhá referendum o zařazování dalších ploch pro bydlení do územního plánu a o případném vypuštění plochy Velký Barochov ze zastavitelného území.

V obci Květnice (u Prahy) probíhá referendum o demolici vily v centru obce a změnách územního plánu, které by se týkaly počtu podlaží a podoby střech polyfunkčních budov a obytných domů v obci.

V obci Velké Přítočno (Kladensko) probíhá referendum o krocích zastupitelů, které mají podniknout v případě podpory či odmítnutí vzniku komplexu bytových domů.

Místní referendum ve Svatém Janu nad Malší (Českobudějovicko) se týká plánované výstavby obecního bytového domu.

Místní referendum ve Vrčeni na jižním Plzeňsku je o uzavření nájemní smlouvy na pronájem Opatského rybníka na dobu neurčitou s jeho současným nájemcem, Spolkem Vrčeň.

V Jenišově na Karlovarsku se lidé vyjadřují, zda souhlasí s výstavbou bytových domů na území obce.

Obyvatelé v Čeperce na Pardubicku se vyjádří, zda souhlasí s tím, aby se v katastru obce vybudovala v areálu elektrárny Opatovice spalovna odpadů nebo jiné zařízení na energetické využití odpadů.

Obyvatelé v Chýšti na Pardubicku rozhodují, jak má obec naložit s pozemky ve své průmyslové zóně.

V Janově na Svitavsku se lidé vysloví, zda chtějí, nebo nechtějí na okraji obce menší zoologickou zahradu.

V obci Kalek (Chomutovsko) se v referendu vyjádří k chystané masivní výstavbě domů v nových lokalitách. Pozemky jsou mimo zastavěné území obce.

V obci Jemnice (Třebíčsko) probíhá referendum kvůli zemědělským a potravinářským stavbám.

Obecní referendum ve Veverské Bítýšce vyhlásil soud. Lidé v něm rozhodovali, zda požadují, aby vedení města maximálně usilovalo o eliminaci rizika vzniku a šíření zápachu z nové laminační linky. Chce ji postavit továrna Hartmann-Rico.

Místní referendum v Nákle na Olomoucku se týká plánovaného rozšíření těžby štěrkopísku na obecních pozemcích.

(zmk)

Předchozí článekVyjde druhá speciální bankovka s přetiskem. Tentokrát k 30. výročí měnové odluky
Další článekNové zemědělství: Změny ve spotřebě rýže

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here