Home Názory Po Nigeru Gabon aneb Jak se kolektivnímu Západu drolí pod rukama doteď...

Po Nigeru Gabon aneb Jak se kolektivnímu Západu drolí pod rukama doteď kolektivní Afrika

Blesková zpráva aeronet.news.cz: V Gabonu došlo k vojenskému převratu a ke svržení pro-francouzské loutkové vlády. Po Nigeru je to v krátké době další africká země, kde se armáda rozhodla ukončit pro-západní vládu. 

Podrobnější informace zveřejnila před pár hodinami agentura Reuters:  

LIBREVILLE 30. srpna (Reuters) – Skupina vysokých vojenských důstojníků v Gabonu prohlásila, že se ve středu v časných ranních hodinách chopila moci – jen několik minut poté, co volební orgán středoafrického státu oznámil, že prezident Ali Bongo získal třetí funkční období.

Důstojníci v televizi Gabon 24 sdělili, že zastupují všechny gabonské bezpečnostní a obranné složky. Uvedli, že výsledky voleb byly zrušeny, všechny hranice až do odvolání uzavřeny a státní instituce rozpuštěny.

»Po prohlášení o sesazení Bonga, jehož rodina vládne v zemi, která produkuje ropu a mangan, více než půl století, byla v hlavním městě Libreville slyšet střelba,« uvedl reportér agentury Reuters.

(zdroj: Reuters)

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová se vyjádřila v tom smyslu, že Francie, bývalý koloniální vládce Gabonu, situaci pozorně sleduje. 

V případě úspěchu by se jednalo o osmý převrat v západní a střední Africe od roku 2020. Poslední, v Nigeru, se odehrál v červenci. Vojenští důstojníci se chopili moci také v Mali, Guineji, Burkině Faso a Čadu.

Bongova rodina vládne této chudé zemi, která těží ropu, již 56 let. Její odpůrci tvrdí, že udělala jen málo pro to, aby ropa a další bohatství směřovaly k obyvatelstvu, které čítá asi 2,3 milionu lidí a z něhož třetina žije v totální chudobě.

»Země dnes prochází vážnou institucionální, politickou, ekonomickou a sociální krizí,« uvedli důstojníci ve svém prohlášení s tím, že volby z 26. srpna nebyly transparentní a důvěryhodné. »Ve jménu gabonského lidu jsme se rozhodli bránit mír tím, že skoncujeme se současným režimem,« zdůraznili »povstalci«.

»Pokud se to potvrdí, jedná se o další vojenský převrat, který zvyšuje nestabilitu v celém regionu,« nechal se v reakci na aktuální dění v Gabonu slyšet šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell.

Milý Borrelle, opak jest pravdou. Afrika se totiž stabilizuje. Vašemu po staletí trvajícímu vydírání černého kontinentu zvoní umíráček. Donedávna vůči kolektivnímu Západu jednotné kolektivní Africe došla trpělivost. Africe vládne a vládnout teprve bude BRICS v čele s Ruskem a Čínou, které poskytnou africkým státům rovné, korektní podmínky pro jejich rozvoj. Jo, časy se mění… Bestialita evropských kolonizátorů konečně stane na pranýři.  

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here