SPORTOVNÍ TÝDEN ZBYŠKA KUPSKÉHO: Přiznání, popření a skandinávský syndrom

Psát tento Sportovní týden o něčem jiném, než o fotbale, není diskriminace ostatních sportů, ale prosté reálné vyhodnocení dění. Ale přesto začnu něčím jiným.

Když server Motorsport přišel v dubnu dvakrát s informací, že bývalý brazilský pilot stáje F1 Ferrari Felipe Massa zvažuje své právní možnosti s ohledem na bitvu o titul v roce 2008, kterou prohrál s Lewisem Hamiltonem z McLarenu o jediný bod, trochu jsem se podivil, možná i pousmál. Ano, pousmál – je přece už rok 2023.

Přesto věřím, že nás, co si pamatujeme nejen kontroverzní »crashgate« z GP Singapuru 2008, je mnoho. Nelson Piquet ml. tehdy úmyslně havaroval, aby pomohl svému týmovému kolegovi z Renaultu Fernandu Alonsovi vyhrát. Závod mohl být anulován, což by boj o titul zvrátilo ve prospěch Massy. Místo toho byl spor oficiálně vyšetřen až v následujícím roce, což znamená, že bylo příliš pozdě na to, aby bylo možné vrátit se zpět a změnit výsledek závodu nebo šampionátu.

Jenže v roce 2009 vyšel případ najevo. Tehdejší představitelé Renaultu Flavio Briatore a Pat Symonds, stejně jako Piquet ml., dostali od motoristických úřadů zákaz činnosti za úmyslnou nehodu. Vítěz Alonso zůstal nepotrestán, protože se nepodařilo prokázat jeho spoluvinu.

Včera vyšlo najevo, že Massa zintenzivnil svůj právní boj o titul mistra světa. Po sestavení právního týmu zaslal FIA a FOM takzvaný dopis před podáním žaloby, v němž jsou uvedeny podrobnosti případu, který hodlá Brazilec řešit u soudu.

Podle dokumentu, který měl server Motorsport.com k dispozici, se Massa hájí tím, že se stal »obětí spiknutí«, přičemž FIA a FOM záměrně nepodnikly žádné kroky ani poté, co se o případu dozvěděly. V dopise adresovaném generálnímu řediteli F1 Stefanu Domenikalimu a prezidentovi FIA Mohammedu Ben Sulayemovi se tvrdí, že »motiv těchto dvou orgánů vyhnout se skandálu« stál nyní 42letého Brazilce desítky milionů eur na ušlých výdělcích a prémiích.

»Jednoduše řečeno, pan Massa je právoplatným mistrem světa jezdců za rok 2008 a F1 a FIA záměrně ignorovaly pochybení, které ho o tento titul připravilo. Pan Massa není v této fázi schopen plně vyčíslit své ztráty, ale odhaduje, že pravděpodobně přesáhnou desítky milionů eur. Tato částka nepokrývá vážné morální ztráty a ztráty na pověsti, které pan Massa utrpěl,« uvádí se v dopise s tím, že pokud do dvou týdnů nedojde k žádné významné reakci, jsou právníci pověřeni zahájením soudního řízení.

Zůstává otázkou, zda má Massův tým reálnou možnost zpochybnit 15 let starý výsledek šampionátu. Vlastní Mezinárodní sportovní kodex FIA nepřipouští protesty po závodě a případné právo požádat o přezkoumání vyprší 14 kalendářních dnů po soutěži – a čtyři dny před datem slavnostního předávání cen FIA v daném roce.

Kromě toho je v soudním systému FIA jasně stanoveno, že nejvyšším orgánem, který může vydat jakékoli rozhodnutí, je nezávislý Mezinárodní odvolací soud a že všechny osoby zapojené do šampionátu souhlasí s tím, že se jím budou řídit.

Teoreticky by se Massa mohl obrátit na Sportovní arbitrážní soud (CAS), ten však nemá v této věci vůči FIA žádnou pravomoc. Stanovy FIA nařizují, že CAS se může zabývat pouze záležitostmi týkajícími se antidopingové disciplinární komise FIA.

Massa nyní jedná na základě slov bývalého šéfa F1 Bernieho Ecclestonea, který v březnu v rozhovoru pro F1-insider uvedl, co se skutečně stalo v týdnech po Singapuru: »Max Mosley (tehdejší prezident FIA) a já jsme byli v průběhu sezóny 2008 informováni o tom, co se stalo v závodě v Singapuru. Piquet ml. řekl svému otci Nelsonovi (trojnásobnému mistru světa formule 1), že byl týmem požádán, aby v určitém okamžiku úmyslně najel do zdi, aby spustil fázi safety caru a pomohl tak svému týmovému kolegovi Alonsovi. Piquet ml. se bál o prodloužení smlouvy, takže byl pod velkým tlakem a souhlasil. Rozhodli jsme se, že zatím nebudeme nic dělat. Chtěli jsme sport ochránit a zachránit ho před obrovským skandálem. Proto jsem také andělskými jazyky promluvil ke svému bývalému jezdci Nelsonu Piquetovi, aby zatím zůstal v klidu. V té době platilo pravidlo, že po slavnostním předávání cen FIA na konci roku je pořadí v mistrovství světa nedotknutelné. Takže Hamiltonovi byla předána trofej pro mistra světa a vše bylo v pořádku.«

Ecclestone se v rozhovoru k celé věci staví kriticky: »Měli jsme včas dostatek informací, abychom mohli celou záležitost vyšetřit. Podle stanov bychom však za těchto podmínek museli závod v Singapuru zrušit. Pak by se mistrem světa stal Massa, a ne Hamilton. Ještě dnes je mi Massy líto. Vyhrál finále na svém domácím závodě v Sao Paulu, udělal všechno správně. Byl ošizen o titul, který si zasloužil, zatímco Hamilton měl všechno štěstí světa a získal svůj první titul.«

Zajímavé je, že Ecclestone nyní uvedl, že si nepamatuje, že by poskytl rozhovor, který vedl k Massově právní kampani, a dodal, že Massa ani jeho právní tým se na něj neobrátili, aby si jeho vyjádření ověřili. »Abych byl upřímný, na nic z toho si nepamatuji. Určitě si nepamatuji, že bych rozhovor poskytl,« řekl 92letý Ecclestone agentuře Reuters. Buď ztráta paměti, nebo server f1-insider dělal rozhovor s někým jiným 🙂

Ale i Massa se při GP Singapuru v roce 2008 zapsal do historie:

Z předchozího dění se tedy za 15 let můžeme dočkat, že třeba někdo zpochybní úterní výsledek zápasu na Letné. Třeba také dodatečně někdo přizná, že »když před gólem na 2:2 házel jeden z Dánů aut, tak stál asi půl metru ve hřišti. Asistent byl od něj metry dva, musel to vidět. Navíc nešlo o malinké překročení lajny, na které se nekouká, ten kluk byl za ní zhruba o půl metru. Těch třicet čtyřicet čísel, které pak chyběly Jardovi Zelenému, aby to odhlavičkoval.« Tak to totiž viděla minimálně legenda pražské Sparty Václav Němeček při hodnocení zápasu pro efotbal.cz.

Bohužel, sparťanský »skandinávský syndrom« má další díl. Tentokrát nejde o blamáž z připomínaných zápasů, pomine-li se bleskový gól z první akce, na který Sparta dokázala odpovědět až v závěru utkání, pomine-li se dvojí bleskové vyrovnání kodaňských, rozhodla nakonec vlastně penaltová loterie. A to je vždy o všem možném, jen ne o rozhodnutí, kdo je lepší. Spíš šťastnější. Říká se, že penalta se nedá chytit, ale jen špatně kopnout. A to v »dánském« podání nepřišlo, ti byli stoprocentní. Je osudné a osudové, že ten, který sparťanskému týmu v konci loňské sezóny několikerým proměněním pokutového kopu pomohl do bojů o postup do Ligy mistrů, tentokrát zaváhal…

To tým z Edenu má »štěstí«, že své zápasy hraje na sice různě kvalitním trávníku, ale ne na Letné. Tam totiž svou cestu evropskými poháry zakončila Bohemka (kterou Slavia na svůj první nově položení trávník nepustila) v souboji se skandinávským soupeřem, nyní tam sice neukončila cestu kvalifikací evropských pohárů, ale »jen« cestu do LM ukončili samotní domácí – také se skandinávským soupeřem. »Sešívaní« svůj edenský trávník nabízejí týmům z jiné destinace – ukrajinským Dnipru a v dalším kole Luhansku, v říjnu pak i reprezentaci. Jako třetí pražský celek je tedy »na řadě«, ale zatím by měla být v klidu – skandinávský tým v nedohlednu…

A na závěr o něčem, co během týdne rozhodlo o dění o víkendu. Mistrovství světa fotbalistek po dvou semifinálových zápasech čeká v sobotu zápas o bronz a v neděli o zlato. Spolupořádající Austrálie ve středu prohrála s Anglií 1:3 a zítra se tak utkají o historicky první medaili se zemí, odkud pochází její reprezentační trenér Tony Gustavsson. Švédky totiž v úterý nestačily na Španělky, prohrály 1:2 a pokusí se obhájit bronz.

Nizozemská trenérka Sarina Wiegmanová jako první v historii mužského nebo ženského šampionátu postoupila do finále se dvěma různými zeměmi. Před čtyřmi lety to dokázala s rodnou zemí, která v boji o titul podlehla USA. V neděli povede výběr Albionu, který došel do semifinále i na dvou předchozích šampionátech, naopak Španělky hrají o medaile poprvé.

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy