Byla zjištěna mutace, která způsobuje, že čtvrtina labradorů je náchylná k obezitě

Britští molekulární biologové zjistili, že přibližně čtvrtina všech labradorů je nositelem mutace v genu POMC, která narušuje produkci hormonů souvisejících s metabolismem a hladem, což způsobuje, že tito psi jsou náchylní k přejídání a vzniku obezity, informovala tisková kancelář University of Cambridge.

»Labradoři s námi identifikovanou mutací v genu POMC se častěji přejídají v důsledku toho, že v pauzách mezi jídly rychleji pociťují hlad, než psi bez této genové odchylky. Tato mutace navíc nejenže zvyšuje pocit hladu, ale také způsobuje, že tělo zvířat spaluje méně kalorií, což představuje další hrozbu pro jejich zdraví,« uvedla vědecká pracovnice Cambridgeské univerzity Eleanor Raffanová, jejíž slova cituje tisková služba univerzity.

Raffanová a další vědci dospěli k tomuto závěru při studiu struktury genomu 87 labradorů, jejichž majitelé souhlasili s tím, že poskytnou vzorky DNA psů k analýze a také je přivedou do laboratoře k sérii behaviorálních experimentů. V rámci nich vědci zkoumali, kolik potravy zvířata snědla na jedno posezení, a sledovali, jak se v určitých intervalech měnila jejich reakce na krabičkovou stravu.

Tato pozorování pomohla vědcům identifikovat mutaci v genu POMC, která neobvyklým způsobem ovlivňovala hlad a metabolismus zvířat. Nezvýšila chuť k jídlu ani nepřiměla psy sníst více potravy při jednom jídle, ale urychlila nástup hladu a zpomalila metabolismus zvířat asi o 25 %, když se tento pocit dostavil.

Jak biologové vysvětlují, poruchy v potravním chování psů, které odhalili, byly způsobeny tím, že mutace v genu POMC narušuje produkci dvou důležitých signálních molekul v mozku, beta-endorfinu a beta-MSH. Tyto molekuly nebyly v minulosti spojovány s fungováním pocitu hladu, na rozdíl od jiné molekuly, alfa-MSH, jejíž produkce je rovněž řízena genem POMC.

Následná analýza struktury psích genomů ukázala, že tato varianta genu POMC je mezi labradory velmi častá – asi 25 % psů zapojených do experimentu bylo jejími nositeli. Ještě častější je mezi rovnosrstými retrívry – vyskytuje se v genomu 66 % zástupců tohoto plemene psů. Tuto vlastnost labradorů a retrívrů by měli brát v úvahu jak jejich majitelé, tak veterináři, shrnula Raffanová a její kolegové.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy