Home Pel mel Věda a příroda Pozornost máte nyní kratší než zlatá rybka

Pozornost máte nyní kratší než zlatá rybka

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Průměrná doba pozornosti notoricky špatně soustředěné zlaté rybky je devět vteřin, ale podle nové studie společnosti Microsoft Corp. se lidé nyní zpravidla přestávají soustředit po osmi vteřinách, což poukazuje na vliv stále více digitalizovaného životního stylu na mozek, napsal magazín Time.

Kanadští vědci provedli průzkum u 2000 účastníků a u 112 dalších zkoumali mozkovou aktivitu pomocí elektroencefalogramů (EEG). Společnost Microsoft zjistila, že od roku 2000 (tedy přibližně od doby, kdy začala mobilní revoluce) klesla průměrná doba udržení pozornosti z 12 sekund na osm sekund.

»Uživatelé s intenzivním používáním více obrazovek obtížně filtrují nepodstatné podněty – snáze je rozptýlí více mediálních proudů,« uvádí se ve zprávě.

Pozitivní je, že podle zprávy se naše schopnost multitaskingu v době mobilních telefonů výrazně zlepšila.

Společnost Microsoft vyslovila teorii, že tyto změny jsou důsledkem schopnosti mozku přizpůsobovat se a měnit se v průběhu času a slabší pozornost může být vedlejším efektem vývoje k mobilnímu internetu.

Průzkum také potvrdil generační rozdíly v používání mobilních telefonů; například 77 % lidí ve věku 18 až 24 let odpovědělo »ano« na otázku: »Když nic nezaměstnává mou pozornost, první věc, kterou udělám, je, že sáhnu po telefonu,« zatímco u lidí starších 65 let to bylo pouze 10 %.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here