Další úžasné snímky Webbova teleskopu a tentokrát v koprodukci s tím Hubbleovým

Vesmírný teleskop Jamese Webba prozkoumal srdce spirální galaxie Messier 74 (M74), která je od Země vzdálená 32 milionů světelných let. Spojením dat pořízenými jeho předchůdcem, Hubbleovým teleskopem, pak vznikly úchvatné snímky tohoto vesmírného systému, uvedla Evropská vesmírná agentura ESA.

Galaxie, která leží v souhvězdí Ryb, je k Zemi natočená téměř čelem. Spolu s výraznými a dobře rozeznatelnými spirálními rameny je oblíbeným cílem zkoumání astronomů, kteří studují původ a strukturu galaxií tohoto typu.

Teleskop Jamese Webba odhalil »jemné nitky plynu a prachu« v ramenech M74, anglicky přezdívané Phantom Galaxy, které se rozvíjí od středu snímku. V srdci galaxie se pak nabízí pohled na jasnou hvězdokupu. Pozorování tohoto teleskopu vědcům pomáhá najít oblasti, kde se v galaxii rodí hvězdy, změřit hmotnost a stáří hvězdokup a získat poznatky o prachu v mezihvězdném prostoru. Hubbleova pozorování M74 odhalila takzvané oblasti HII, jasná místa zrodu nových hvězd.

Zatímco spektrograf Webbova teleskopu, který ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometru od Země pozoruje vesmír od letošního ledna, zaznamenal data infračerveného záření, Hubbleův teleskop snímky galaxie pořídil v ultrafialovém a viditelném pásmu. Tento dosluhující dalekohled krouží okolo naší planety ve vzdálenosti zhruba 550 kilometrů a na orbitě je od roku 1990. Kombinací dat z obou teleskopů mají vědci možnost získat lepší přehled o vesmírných tělesech.

Další nádherné vhledy do vesmíru zprostředkované Webbovým teleskopem, třeba na Jupiter nebo další galaxie naleznete zde.

(mac, čtk)

FOTO – Twitter/NASA Webb Telescope, Hubble

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy