Home Sport Komise rozhodčích: sudí v 11. kole pomohli Slavii, a naopak poškodili Spartu

Komise rozhodčích: sudí v 11. kole pomohli Slavii, a naopak poškodili Spartu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Fotbalisté Slavie v nedělním utkání 11. kola první ligy v Liberci neměli zahrávat penaltu za ruku domácího Dominika Preislera. Podle komise rozhodčích FAČR v situaci hrubě chyboval videorozhodčí (VAR) Miroslav Zelinka. Sparťan Victor Olatunji byl chybně vyloučen v Hradci Králové po druhé žluté kartě.

V Liberci ve 49. minutě se míč po závaru v šestnáctce od slávisty Igoha Ogbua zblízka odrazil do Preislerovy ruky a hlavní sudí Ondřej Pechanec po zásahu Zelinky a přezkoumání situace u monitoru k nevoli Severočechů nařídil penaltu. Z ní Mick van Buren srovnal na 2:2. V 87. minutě Pražané dokonali obrat a zvítězili 3:2. Slavia již v nové sezoně kopala sedm pokutových kopů – pro srovnání s konkurenty, Plzeň zahrávala dosud čtyři, Sparta jen dvě.

»Ruka byla v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla a byla zasažena z bezprostřední blízkosti. Jednalo se o hrubou chybu VAR,« uvedla ve svém komuniké komise rozhodčích, která podle manuálu od nové sezony komentuje v jednom kole vždy čtyři situace, vybrané médii.

Verdikt komise je v rozporu s pozápasovým vyjádřením Pechance, jenž se domníval, že spolu se Zelinkou rozhodli správně. »Dostal jsem doporučení od VAR k přezkumu situace. VAR mě upozornil, že ruka je v nepřirozené pozici vzhledem k pohybu těla, že hráč rozšiřuje prostor svého těla a že ruka je tím pádem dle pravidel úmyslná. Proto jsem dostal doporučení nařídit pokutový kop,« řekl Pechanec na tiskové konferenci. »Možná, že pro někoho může být ten úhel hraniční. Já si myslím, že úhel byl lehce za hranou,« přidal arbitr.

Útočník Olatunji dostal od sudího Petra Hocka druhou žlutou a červenou kartu v 19. minutě po vzdušném souboji s domácím Ondřejem Ševčíkem. Sparťané navzdory dlouhému oslabení v Hradci Králové zvítězili 3:1.

»Hráč ve výskoku nejdříve zahrál míč hlavou a následně došlo ke kontaktu se soupeřem. Jednalo se o přestupek, ale nebyl to bezohledný zákrok, žlutá karta neměla být udělena. Pro rozhodčího na hrací ploše to byla složitá situace. VAR v této situaci nemohl intervenovat, protože se jednalo o udělení žluté karty,« vysvětila komise.

Ve 43. minutě nedělního duelu Plzeň – Jablonec (3:2) sudí Ondřej Berka na základě intervence VAR Tomáše Kocourka správně neuznal gól domácího Matěje Vydry. Předtím totiž v pokutovém území Rafiu Durosinmi strčil do Jakuba Martince a podle komise se dopustil přestupku. Nigerijský útočník ale druhou žlutou a červenou kartu dostat neměl, protože nešlo o bezohledný zákrok.

Komise souhlasila i s vyloučením teplického Lukáše Marečka ve 25. minutě sobotního zápasu proti Slovácku. Mareček nejprve domácího Pavla Jurošku držel a následně ho kopnul do paty. Tým z Uherského Hradiště v přesilovce vyhrál 2:0.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here