Home Sport Staněk se Švábíkovou přivezli medaile. Jako magnet na lednici…

Staněk se Švábíkovou přivezli medaile. Jako magnet na lednici…

Dnes odpoledne přicestovala česká výprava z úspěšného vystoupení na halovém mistrovství Evropy v Istanbulu. Na palubě nechyběli ani medailisté Tomáš Staněk s Amálií Švábíkovou.

Tomáš Staněk byl jako obhájce mistrovského titulu z předešlého šampionátu v Toruni jednoznačně největší hvězdou celého českého výběru v Istanbulu. Očekávání na jeho osobu byla tradičně jen ta nejvyšší. Kvalifikace však z jeho strany vůbec neprobíhala hladce a postup si zajistil až třetím pokusem, kdy svou kouli poslal na 20,70. Ve finále už to ovšem bylo o něčem úplně jiném. Zde předvedl parádní souboj s Italem Zanem Weirem. Staněk v něm zaznamenal svůj druhý nejlepší kariérní výkon v hale 21,90 a na krk si díky tomu pověsil stříbrnou medaili. Vítězný Weir triumfoval v novém osobáku 22,06. Staněk tak získal už svou čtvrtou medaili z halových evropských šampionátů v řadě a opět dokázal, že na tomto podniku je naší medailovou jistotou.

Zatímco Staněk je při evropských vrcholech na roli favorita zvyklý, pro Švábíkovou to byla role nová. Na HME totiž přijela jako třetí žena letošních evropských tabulek a také čerstvá národní rekordmanka, když při svém vítězství na halovém MČR vylepšila české historické maximum na 472 centimetrů. Podobně jako česká koulařská jednička se ani ona necítila v kvalifikaci úplně ve své kůži, přesto jí napoprvé zdolaná výška 445 centimetrů stačila na postup do osmičlenného finále. V něm už naštěstí skákala ve znovunalezené pohodě, když všechny postupné hodnoty až do 460 centimetrů zdolala hned napoprvé. I tento výkon by jí stačil k zisku bronzu, nicméně i tak ještě další centimetry přidala, když svůj dosud největší kariérní úspěch ozdobila zdařeným skokem na 470 centimetrech. Po titulech juniorské mistryně světa a evropské šampionky do 23 let se tak mohla radovat z první velké medaile i mezi dospělými. Bylo to také první umístění na stupních vítězů, kterého dosáhla pod vedením trenéra Štěpána Janáčka. »Mám z medaile velkou radost, i když vypadá zvláštně. Připomíná mi magnet na lednici,« smála se po příletu do Prahy Švábíková.

(pk)

FOTO – atletika.cz/ČAS – Soňa Maléterová