Romantické filmy! Toto devatero se fakt povedlo

Když se řekne »romantický film«, často si mnozí z nás představí kýč, který umí maximálně tak rozplakat naivní dívenky nebo životem zklamané paničky, přitom však nemá odpovídající uměleckou hodnotu. My jsme nicméně vybrali devět filmových skvostů, které patří do zlatého fondu světové či tuzemské kinematografie. Tohle je devatero nejlepších romantických filmů všech dob! Tedy – dle našeho skromného názoru…

My Fair Lady

Rok natočení: 1964 (USA)

Synopse: Když se poněkud samolibému a zapřísáhle staromládeneckému profesoru lingvistiky Henrymu Higginsovi připlete do cesty poněkud nevycválaná a prostořeká a hodně umolousaná květinářka Líza Doolittleová s příšerným nářečím londýnských spodních vrstev, ani jeden z nich netuší, jaké bude mít toto letmé setkání dvou lidí z naprosto odlišných světů pro jejich život důsledky. Nicméně Líza je tu, v jeho domě, a výsledkem její žádosti o poskytnutí jazykového vzdělání za účelem získání vysněného místa prodavačky v květinářství je velmi odvážná sázka mezi Higginsem a dalším fonetickým nadšencem plukovníkem Pickeringem. A více už znají (nejen) příznivci tohoto nestárnoucího romantického muzikálu…

Zajímavost: Audrey Hepburnová chtěla své písně nazpívat sama. Urputně se připravovala a pracovala na svém hlasovém projevu od svítání do svítání, a když zjistila, že její zpěv bude dabován, byla z toho opravdu nešťastná. Ovšem Marnie Nixonová, která ji ve zpěvu zastoupila, na tom byla pěvecky o něco lépe. 

Láska nebeská

Rok natočení: 2003 (V. Británie, Francie, USA)

Synopse: Všude, kam se podíváte, způsobuje láska chaos. Od nově jmenovaného ministerského předsedy, který se zamiluje 30 vteřin poté, co vejde do úřadu na Downing Street, až po smolařského prodavače sendvičů, který nemá s dívkami ve Velké Británii prostě štěstí a raději proto odjíždí do Wisconsinu; od spisovatele, který dostal košem a vypaří se do jižní Francie utěšit své bolavé srdce, až po stárnoucí rockovou hvězdu, která se snaží o comeback za každou cenu; od nevěsty, které dělá starosti nejlepší přítel jejího muže, až po ženu, které dělá starosti její manžel. Tyto londýnské životy a lásky se setkají, smísí a nakonec vše vyvrcholí na Štědrý večer s romantickými i komickými důsledky pro všechny zúčastněné.

Zajímavost: Písnička Christmas is All Around, kterou skutečně nazpíval Bill Nighy, opravdu v Británii vyšla jako singl, přičemž je i na soundtracku. Jde o předělávku od skupiny The Trooggs a objevila se už ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb v podání Wet Wet Wet. Režisér Richard Curtis byl nadšený myšlenkou, že začne nový film stejnou skladbou, kterou proslavil devět let před tím v jiném filmu.

Lepší už to nebude

Rok natočení: USA (1997)

Synopse: Melvin Udall je úspěšný spisovatel kýčovitých románků. Žije sám na Manhattanu a s požitkem znepříjemňuje život všem v okolí. Tradiční oběti Melvinova mrzoutství je jeho soused – talentovaný umělec Simon. Vhodným objektem pro zlomyslné kousky je hned ze dvou důvodů. Za prvé je homosexuál a za druhé má psa, kterého Melvin upřímně nesnáší. Svými uštěpačnými poznámkami umí spisovatel znechutit kohokoliv. Pouze protřelá číšnice Carol Connellyová má jazyk dost ostrý na to, aby dokázala svérázného zákazníka usadit. Když se Melvin dozví, že má těžce nemocného syna, rozhodne se jí pomoci. 

Zajímavost: Carol měla původně hrát Courteney Cox, ale režisér ji z projektu stáhnul, protože podle něj měla příliš velké nároky na produkci. A tak se dostalo na Helen Hunt, která natolik zářila, že si za svůj výkon vysloužila Oscara. Krátce poté ji však v reálném životě opustil manžel Hank Azaria…

Titanic

Rok natočení: 1997 (USA)

Synopse: Byl obrovský a luxusní. Lidé o něm ve své pýše říkali, že je nepotopitelný. Když vyplouval Titanic na svou první plavbu, byli na jeho palubě také chudý Jack a bohatá Rose. On vyhrál lístek v pokeru, ona měla pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá. Prožili spolu nejkrásnější chvíle života a slíbili si, že už se nikdy nerozejdou – až do oné osudné noci, kdy pýcha lidstva narazila v Severním moři do ledovce, který Titanic neúprosně poslal ke dnu. Krásná romance se změnila ve zběsilý a tragický boj o záchranu.

Zajímavost: Režisér James Cameron se snažil natočit film tak reálně, jak to jen šlo. Říká se, že více než stovce komparzistů přiřadil jejich vlastní fiktivní příběhy, jména a s každým jedním si osobně sedl, aby si o postavách popovídali. Cílem bylo, aby každý jednotlivec na plátně dýchal vlastním životem.

Pretty Woman

Rok natočení: 1990 (USA)

Synopse: Vivian šlape chodník a sní o princi na bílém koni. Jednoho večera se náhodnou seznámí s krásným, osamělým a trochu tajemným milionářem Edwardem Lewisem, který ji odvede do přepychového hotelového apartmá. Nechá ji v klidu vyspat a ráno jí udělá překvapivou nabídku. Chce, aby mu Vivian dělala po celý týden na veřejnosti doprovod. Pozvolna začíná proměna šlapky ve velkou dámu. Proměna, které si všimne snad každý, kromě Edwarda. Týden pomalu končí a Vivian je stále zamilovanější. Do náhlého přepychu, ale hlavně do svého ochránce. Zdá se jí, že našla svého prince. Ale ten nestojí o věrnou, hodnou a krásnou ženu, nýbrž o milenku…

Zajímavost: Původně měl být film temným sociálním dramatem o těžkém životě prostitutek, s čímž Julia Roberts přijala hlavní roli. Poté, co se stala producentem společnost Walt Disney, se koncept změnil a dalo mnoho práce Julii přesvědčit, aby ve spolupráci pokračovala.

Amélie z Montmartru

Rok natočení: 2001 (Francie, Německo)

Synopse: Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre, která je světem sama pro sebe. Je číšnicí v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví sousedy jako na malém městě. V jejím životě se nikdy neudálo nic zvláštního, až na matčinu kuriózní smrt, nad níž Améliin tatínek stále truchlí. Amélie by asi zůstala smířená se svým osamělým údělem, kdyby jednoho dne neobjevila ve svém bytě ukrytý poklad v podobě staré krabice s památkami na dětství někdejšího nájemníka. Nejenže se Amélie rozhodne po letech doručit krabici jejímu majiteli, ale dospěje současně k poznání, že může pomáhat zlepšit a napravovat okolní svět.

Zajímavost: Režisér Jean-Pierre Jeunet chtěl původně jako tvůrce hudby Michaela Nymana. Ten se však nakonec ukázal jako nedostižný. Jeunet pak uslyšel hudbu Yanna Tiersena, která původně pro film nebyla zamýšlena, a koupil na ni práva. Skladatel pak už jen dopsal pár charakteristických motivů. Bohužel, následný divadelní muzikál, který měl premiéru v roce 2015, tuto fenomenální muziku neobsahuje…

Střihoruký Edward

Rok natočení: 1990 (USA)

Synopse: Edward je výtvorem starého vynálezce, který však zemřel dříve, než jej stačil dokončit a nahradit důmyslnou sestavu ostrých břitů lidskýma rukama. Edward zůstal úplně sám v chátrajícím hradě a kdovíjak dlouho trvalo, než jej zcela náhodou objevila podnikavá Peggy a vzala s sebou do města. Přestože Edward vypadá jako nějaké hrozivé monstrum, ve skutečnosti je hodný, milý a velmi plachý. Brzy si získá uznání a obdiv svým střihačským uměním, jenže jak už to chodí, jsou i lidé závistiví a zlí, jímž chlapcova obliba nedá spát, obzvláště když si všimnou náklonnosti, kterou chová k hezké dívce Kim…

Zajímavost: Původně se měl v hlavní roli objevit Tom Cruise, avšak ten si zadal podmínku, že se v závěru filmu objeví v civilním oblečení a snímek bude zakončen šťastně. To však neakceptoval režisér Tim Burton, a tak byl do role obsazen Johnny Depp. Edward z něj udělal hvězdu první velikosti!

Vzpomínky na lásku

Rok natočení: 2004 (Jižní Korea)

Synopse: Kultovních korejských filmů existuje mnoho, ale málokterý se usídlil v srdcích západních diváků tak jako bolestivé drama Vzpomínky na lásku. Dodnes obsazuje vysoké příčky na filmových databázích a je jedním z prvních snímků, které se novým divákům korejské kinematografie doporučují. Zaslouženě. Sleduje mladého dělníka Čcholsua a dceru ředitele stavební společnosti Sudžin, jejichž nečekaná láska tvoří páteř melancholického vyprávění o bezmezné oddanosti a prchlivosti štěstí. Nikdy však nesklouzne k prostému vykořisťování trpících postav, tragické události totiž zprostředkovává s obrovskou vnitřní silou a citem pro naději.

Zajímavost: Jen málo filmům se podařilo o lásce vyprávět tak ryzím a čistým jazykem, jako tomu je u Vzpomínek na lásku. A pokud vás zaujalo 117 minut a bývali byste si přáli »nášup«, doporučujeme, abyste si na informační dálnici zvané internet stáhli tzv. režisérskou verzi, jež má dokonce 144 minut.

Kristán

Rok natočení: Československo (1939)

Synopse: Na závěr dnešního povídání jsme si dovolili do ideálního desatera vybrat i skvost tuzemské kinematografie. Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů (Oldřich Nový, Adina Mandlová) učinily z Kristiána evergreen českého filmu. Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák, který se jednou za měsíc vydává do »velkého světa« baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou. Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky…

Zajímavost: Tvůrci filmu při natáčení vycházeli z francouzské divadelní hry dramatika Yvana Noého. Změnili ale konec filmu tak, aby nevyzněl pesimisticky. Původně měl snímek skončit rozlukou Kristiánova manželství. Ale to by nebyla ta správná romantika, která zde dnes hrála hlavní roli…

Marcela Špičková

FOTO – csfd.cz/Touchstone Pictures, csfd.cz/Lucernafilm, ceskatelevize.cz, csfd.cz/20th Century Fox, csfd.cz/Miramax Films, csfd.cz/CJ Entertainment, csfd.cz/TriStar Pictures, csfd.cz/Universal Pictures

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy