FOTO - pixabay

Argentina potřebuje radikální reformy a zbavení se všeobjímající role státu, prohlásil nově zvolený prezident země Javier Milei.

»Argentina se nachází v kritické situaci. Země potřebuje radikální změny. Není zde prostor pro gradualismus, pro nerozhodnost, pro polovičatá opatření,« řekl ve svém prvním projevu ve funkci hlavy státu nově zvolený prezident.

Podle Mileie se jeho vítězstvím v Argentině otevírá »nová stránka historie«. »Ode dneška nastává konec modelu vyvolávajícího chudobu s všeprostupujícím státem, který je pro některé výhodný, ale kterým trpí většina Argentinců,« dodal.

Jak politik ujistil, spolu s ním se Argentina vydá »cestou svobody«, aby se »opět stala světovou velmocí«. »Těm, kteří nás pozorují zvenčí, chci říci, že Argentina znovu získá místo ve světě, které neměla ztratit. Jsme oddáni demokracii, volnému obchodu a míru. Budeme spolupracovat bok po boku se všemi zeměmi svobodného světa,« řekl.

V Argentině se v neděli konalo druhé kolo prezidentských voleb. Milei, který vede Svobodnou stranu, jež je součástí pravicové aliance »Svoboda přichází«, porazil ministra hospodářství Sergia Massu.

Vystudovaný ekonom Milei je zastáncem minimálních zásahů státu do života, slibuje zrušení centrální banky a navrhuje nahradit národní měnu dolarem. Jako svůj symbol si zvolil motorovou pilu a k řešení ekonomických problémů plánuje vážné rozpočtové škrty. Během volební kampaně politik zdůrazňoval svůj protest proti politickému establishmentu v zemi, který označuje za »kastu«.

Milei opakovaně prohlásil, že nehodlá rozvíjet mezistátní vztahy s Brazílií, Čínou a Ruskem, protože nesouhlasí s politikou těchto států, ale zároveň tvrdil, že nebude bránit soukromým podnikům, aby s nimi obchodovaly. Za prioritní spojence Argentiny považuje Izrael a USA. Jeho poradkyně pro zahraniční politiku Diana Mondino koncem října uvedla, že aliance Freedom to Come nyní nevidí smysl v účasti Argentiny v BRICS, kam byla země přijata po srpnovém summitu této skupiny.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here