Home Zahraničí Assange přišly v Londýně podpořit stovky lidí

Assange přišly v Londýně podpořit stovky lidí

FOTO - ČTK/AP/Alberto Pezzali

Příznivci zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange dnes utvořili u budovy britského parlamentu lidský řetěz s požadavkem, aby Spojené státy přestaly usilovat o jeho vydání. Assange je v USA stíhán v souvislosti s 18 trestnými činy, včetně špionáže. Británie letos souhlasila s jeho vydáním.

Podle agentury Reuters přišly na akci stovky lidí, mezi nimi i bývalý vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Řetěz se táhl od ohraničení budovy parlamentu přes Westminsterský most na druhý břeh Temže.

Assangeova manželka Stella řekla, že by britské úřady měly jednat s americkými o zastavení extradičního řízení, které začalo v roce 2019. »Trvá to už tři a půl roku. Je to skvrna na Británii a na Bidenově administrativě,« řekla Assengeová na adresu vlády amerického prezidenta Joea Bidena.

Podle Reuters se má dnes na Australanovu podporu konat podobná akce před americkým ministerstvem spravedlnosti ve Washingtonu.

Assange čelí v USA řadě obvinění, mimo jiné ze špionáže, kvůli tomu, že na serveru WikiLeaks zveřejnil tajné vojenské a diplomatické dokumenty například o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku. Podle amerických vyšetřovatelů a západních bezpečnostních činitelů jde o lehkovážného a nebezpečného nepřítele státu, jehož chování ohrozilo životy agentů jmenovaných ve zveřejněných materiálech. Příznivci ale tvrdí, že Assange poukázal na chybné počínání Američanů v Afghánistánu a v Iráku.

Assangeův právní tým se proti červnovému rozhodnutí o povolení extradice odvolal.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here