FOTO - síť X

Americký prezident Joe Biden vydal pokyn k přípravě vízových omezení a sankcí proti izraelským osadníkům, kteří útočí na Palestince na západním břehu Jordánu. Informoval o tom list Politico s odvoláním na interní dokument, jehož obsah mu sdělil vysoce postavený představitel americké administrativy.

Biden podle listu pověřil ministra zahraničí USA Anthonyho Blinkena a ministryni financí Janet Yellenovou, aby »připravili vízová omezení a sankce proti extremistickým izraelským osadníkům, kteří útočí na Palestince na Západním břehu Jordánu a vyhánějí je z něj«. Jak noviny vysvětlují, americká administrativa hodlá přijmout příslušná opatření, aby »vyjádřila podporu potřebnému palestinskému obyvatelstvu uprostřed ospravedlňování odvetných opatření Izraele proti Hamásu« ze strany Washingtonu.

Publikace zdůrazňuje, že restriktivní opatření se plánují uvalit na ty, kdo se »přímo či nepřímo podílejí na akcích nebo politice, které ohrožují bezpečnost a stabilitu na Západním břehu«, nebo podnikají »akce k zastrašování civilistů na Západním břehu s cílem je vytlačit«. Kromě toho by se sankce vztahovaly na ty, kteří se podílejí na činnostech, jež »porušují lidská práva nebo významně brání dosažení dvoustátního řešení«.

Již dříve Biden v článku zveřejněném na internetových stránkách deníku The Washington Post uvedl, že izraelskému vedení předal vzkaz, že násilí proti Palestincům na Západním břehu »musí přestat a ti, kdo se na něm podílejí, musí být pohnáni k odpovědnosti«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here