Home Zahraničí Britský premiér: Jednání o příměří je zbytečné, důležité je posílat další zbraně

Britský premiér: Jednání o příměří je zbytečné, důležité je posílat další zbraně

Rishi Sunak FOTO - ČTK/AP/Victoria Jones

Rozhovory o příměří na Ukrajině nemají v současné situaci smysl, dokud v této zemi zůstávají ruské jednotky, prohlásil dnes britský premiér Rishi Sunak.

»Musíme si jasně říci, že jakákoli jednostranná výzva k příměří ze strany Ruska je v současném kontextu zcela nesmyslná. Myslím, že by to byla falešná výzva. Rusko by ji využilo k přeskupení, k posílení svých jednotek a dokud se nestáhne z dobytého území, nemůže a nemělo by dojít k žádnému skutečnému jednání,« citoval jeho úřad jeho slova, která pronesl na setkání se svými protějšky ze Spojených expedičních sil (JEF).

Vyzval západní země, aby pokračovaly v poskytování vojenské pomoci Ukrajině. »To znamená více systémů protivzdušné obrany, to znamená dělostřelectvo, to znamená obrněná vozidla,« řekl. »Pokud jde o nás ve Spojeném království, zavázali jsme se, že v příštím roce dorovnáme nebo překročíme pomoc ve výši 2,3 miliardy liber (2,8 miliardy dolarů), kterou jsme poskytli v letošním roce, a já bych velmi doufal a povzbuzoval ostatní kolem stolu, aby udělali vše, co je v jejich silách, a pokračovali v této silné podpoře,« dodal.

Podle britského premiéra se země JEF mohou podílet na vypracování bezpečnostních záruk pro Ukrajinu po skončení konfliktu. Kromě toho Sunak vyzval Západ, aby zpřísnil sankční tlak na Rusko a snížil tak jeho ekonomický potenciál.

Spojené expediční síly byly zřízeny v roce 2014, jedná se o expediční síly pod vedením Spojeného království, které tvoří Dánsko, Finsko, Estonsko, Island, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Švédsko a Norsko. Národy JEF pravidelně pořádají společná vojenská cvičení.

(cik, TASS)

3 KOMENTÁŘE

 1. Hlad v Indii.
  Vládni Britanie, moře opanuj, otrokem nebudiž občan tvůj,« zní hrdý refrain anglické hymny »Rule Britannia !«
  A to se vyplňuje; otrokem není občan veliké, mořevládné Britanie, ale v koloniích umírá po tisících a millionech hlady… Aspoň v Indii — každoročně, a letos zvláště. Ale Angličané nechávají je klidně umírati, vždyť Ind není občanem veliké Britanie, pouze porobeným pronárodem.
  Obrázek náš, představující hlady pomřelé Indy na hranici, aby byli spáleni podle tamějších příkazů náboženských, mluví sám děsnou, příšernou řečí…
  Původní zdroj historického článku:
  Besedy lidu 1900
  https://www.bejvávalo.cz/clanky.php?detail=731

Comments are closed.