Home Zahraničí Čínský HDP v prvních třech čtvrtletích vzrostl o 5,2 procenta

Čínský HDP v prvních třech čtvrtletích vzrostl o 5,2 procenta

Přepravní vozík přiváží instalované díly systému napájecích baterií v dílně společnosti SAIC-CATL Motor Power Battery System Co., Ltd. v Čchang-čou ve východočínské provincii Ťiang-su, 16. února 2023. FOTO - Xinhua/Li Bo

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v prvních třech čtvrtletích roku 2023 meziročně o 5,2 %, ukázaly ve středu údaje Národního statistického úřadu (NBS).

Čínský HDP činil v prvních třech čtvrtletích více než 91,3 bilionu jüanů (asi 12,7 bilionu amerických dolarů), jak vyplývá z údajů NBS. Ve třetím čtvrtletí 2023 se HDP země podle NBS meziročně zvýšil o 4,9 %.

V prvních třech čtvrtletích letošního roku, tváří v tvář vážnému a složitému mezinárodnímu prostředí a nelehkým úkolům reforem, rozvoje a stability doma, vynaložily všechny regiony a resorty velké úsilí na prosazení kvalitního rozvoje a stabilizaci zaměstnanosti a cen, uvedla NBS.

Poptávka na trhu se neustále zvyšovala, výroba a nabídka se stabilně rozšiřovaly a ekonomická výkonnost se nadále zlepšovala, potvrdila NBS.

Maloobchodní prodej spotřebního zboží v Číně v prvních třech čtvrtletích meziročně vzrostl o 6,8 % na více než 34,2 bilionu jüanů, dodala NBS.

Průmyslová produkce s vysokou přidanou hodnotou, která je důležitým ekonomickým ukazatelem, se podle NBS v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšila o 4,0 %.

Čínské investice do fixních aktiv se v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšily o 3,1 % na 37,5 bilionu jüanů, zatímco produkce služeb s přidanou hodnotou v zemi se v prvních třech čtvrtletích meziročně zvýšila o 6,0 %, uvedla NBS.

Podle oficiálních údajů činila v prvních třech čtvrtletích roku 2023 míra nezaměstnanosti ve městech v Číně 5,3 %.

Disponibilní příjem na obyvatele v Číně činil v prvních třech čtvrtletích 29 398 jüanů, což podle údajů znamenalo meziroční nárůst o 6,3 procenta v nominálním vyjádření. Po odečtení cenových faktorů se disponibilní příjem na obyvatele oproti předchozímu roku zvýšil o 5,9 procenta.

Tento hospodářský růst v prvních třech čtvrtletích roku 2023 položil pevný základ pro to, aby Čína splnila svůj celoroční růstový cíl, uvedla NBS. Celoroční růstový cíl pro rok 2023 byl stanoven na přibližně 5 %.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here