Home Zahraničí Do Británie letos přes Lamanšský průliv připlulo přes 40 000 migrantů

Do Británie letos přes Lamanšský průliv připlulo přes 40 000 migrantů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Do Británie letos na malých lodích přes Lamanšský průliv připlulo už přes 40 000 migrantů. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Podle něj se jen za sobotu takto snažilo dostat do země téměř 1000 běženců, kteří se k britským břehům dostali na 22 lodích. Loni za celý rok napočítaly britské úřady 28 500 migrantů, kteří připluli přes průliv z Francie.

Počet migrantů, kteří bez potřebných dokladů míří do Spojeného království riskantní cestou přes moře, v posledních letech strmě roste. V roce 2018 zvolily tuto trasu tři stovky migrantů, o rok později jich bylo přes 1800 a v roce 2020 na 8500.

Letos zatím úřady v Británii zachytily 40 885 migrantů, kteří připluli přes Lamanšský průliv. V sobotu jich navzdory nepříznivému podzimnímu počasí za jediný den přibylo 972.

Británie usiluje o dohodu s Francií, která by vedla ke zvýšení počtu hlídek na francouzském pobřeží, což by mělo plavby migrantů znesnadnit. Londýn chce migranty odradit i svými plány, podle kterých mají žadatelé o azyl čekat na vyřízení svých žádostí mimo Británii. Britská vláda už uzavřela ohledně přemístění žadatelů o azyl dohodu s Rwandou.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here