Home Zahraničí Dva mimořádné vlaky dovezou Slováky k sobotním volbám

Dva mimořádné vlaky dovezou Slováky k sobotním volbám

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Dva speciální vlaky v pátek zdarma dovezou občany Slovenska z České republiky do vlasti, aby se mohli o den později zúčastnit předčasných parlamentních voleb. Jedna ze souprav vyrazí z Prahy, další z Brna, obě skončí v Bratislavě. Zájem o přepravu takzvanými volebními vlaky projevilo více než 1000 lidí. Dopravu zorganizovaly nevládní organizace, které tak chtějí podpořit účast hlavně mladých lidí na volbách.

Slovensko neumožňuje svým občanům hlasovat v parlamentních volbách na ambasádách v zahraničí. Zájemci o hlasování poštou z ciziny se museli registrovat nejpozději v první polovině letošního srpna. »Mnoho studentů v létě mění ubytování a nemají stálé adresy, což jim znemožnilo přijmout volební průkaz poštou během léta,« uvedla Henrieta Kunová, představitelka nevládní organizace Globsec, jež projekt spolu s dalšími třemi subjekty připravila. V ČR studují a pracují tisíce Slováků.

Na jízdu vlakem zdarma se podle Kunové zaregistrovalo 1200 lidí, z nich přibližně polovina potvrdila, že jsou studenti. »Kampaň jsme směřovali zejména na mladé lidi, pro které je zaplacení vlaku finančně náročnější. Nechtěli jsme ovšem vlak omezit jenom na studenty,« napsala Kunová.

Organizátoři akce si vlaky, každý s kapacitou 700 cestujících, objednali u slovenského národního železničního dopravce ZSSK. Náklady na dopravu, jejichž výši Globsec neuvedl, nevládní organizace zaplatí z peněz, které na tento projekt vysbíraly v kampani. Organizace zajistí přepravu zájemců pouze z ČR na Slovensko, propagace politických stran ve volebních vlacích je podle nich zakázaná.

V minulosti v den konání parlamentních voleb na Slovensku přijelo mnoho Slováků do vlasti z ČR také pravidelnými vlaky. Často vystoupili ve vesnici Kúty na západě Slovenska, kde zastavují mezinárodní vlaky, které jezdí po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Bratislavou. Ve volební místnosti v Kútech pak tito Slováci hlasovali s voličským průkazem.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here