Evropa možná nebude schopna přijmout novou vlnu nelegálních migrantů

Evropa možná nebude schopna zvládnout další vlnu nelegální migrace vyvolanou potravinovou krizí v nejchudších zemích Asie a Afriky, uvedl dnes v Bejrútu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

»Maďarsko a Libanon jsou dvě země, které jsou od sebe geograficky vzdálené, přesto máme stejný zájem na tom, aby na Ukrajině co nejdříve zavládl mír. Samozřejmě, že pokud nedojde k míru, potravinová krize se bude stupňovat, což povede k tomu, že desítky milionů lidí budou muset opustit své země,« uvedl ministr na společné tiskové konferenci se svým libanonským protějškem Abdalláhem Bou Habíbem, která byla vysílána na Facebooku.

»Víme, že tyto potíže mohou vést k novým migračním vlnám z již tak nestabilních regionů, a to ve větším měřítku a závažnějším než kdykoli předtím. Víme také, že tyto migrační proudy destabilizují situaci a obecně směřují do Evropy. Pokud tento tlak zesílí, Evropa se s ním nebude schopna vyrovnat,« zdůraznil Szijjarto.

S ohledem na to vyzval k pomoci severní Africe a Blízkému východu při vytváření podmínek, které by tamním lidem umožnily žít normální život, a k pomoci při návratu tisíců uprchlíků z těchto regionů domů. Vrcholný diplomat vyjádřil naději, že k tomuto úsilí přispěje i pomoc Maďarska při obnově křesťanských kostelů v Libanonu. Již dříve maďarská vláda vyčlenila na tento program dva miliony dolarů a nyní se rozhodla přidat dalších 1,8 milionu dolarů, oznámil ministr zahraničí.

V pozdějším projevu na mezinárodní konferenci o pomoci syrským uprchlíkům, kteří již tvoří téměř pětinu libanonské populace, Szijjarto uvedl, že maďarská vláda v posledních letech realizovala v Sýrii řadu projektů v hodnotě přibližně 27 milionů dolarů v oblastech, jako je stavebnictví, vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství. Pokud mezinárodní společenství nezmění svůj postoj, bude stále více Syřanů opouštět své domovy a stále méně se jich bude vracet domů, citovala jej tisková agentura MTI.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy