Francouzské letectvo evakuovalo z Nigeru téměř 1000 lidí

Letadla francouzského letectva evakuovala z Nigeru téměř tisíc lidí. Informovalo o tom francouzské ministerstvo zahraničí na svém Twitteru.

»Čtvrté letadlo je na cestě do Francie,« poznamenalo ve zprávě. »Z Nigeru bylo evakuováno 992 lidí, včetně 560 Francouzů a značného počtu občanů jiných zemí«. Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová poznamenala, že pro dokončení evakuační operace je plánován další, závěrečný, pátý let, který se uskuteční v blízké budoucnosti.

Evakuace ze země byla dobrovolná. Celkem asi 600 Francouzů z 1200 registrovaných na velvyslanectví vyjádřilo přání opustit Niger. Kromě francouzských občanů opustili Niamey zvláštními lety také zástupci dalších států, včetně Belgie, Německa, Itálie, Spojených států a Kanady.

Niger tvrdí, že evakuace otevírá cestu k intervenci

Zástupci nigerského politického sdružení »Hnutí M62 – Moutountchi/Bourtchintarey« uvedli, že evakuace francouzských občanů z Nigeru otevírá cestu k zásahu Francie v této africké zemi.

»Snaha Francie evakuovat své občany v nouzové situaci ukazuje skutečné záměry Paříže, které se projeví ve vojenské intervenci v Nigeru, aby ochránila své vlastní zájmy i za cenu zabití tisíců nigerských občanů,« uvádí se v prohlášení sdružení, které v srpnu 2022 vytvořilo 15 odborů a organizací občanské společnosti v Nigeru na obranu suverenity této africké země. »Vyzýváme Národní radu pro záchranu vlasti (orgán vytvořený nigerskou armádou a nyní vládnoucí republice – pozn. TASS), aby striktně realizovala své vlastní rozhodnutí uzavřít vnější hranice země pro všechny kromě spřátelených států. Evakuace evropských občanů by měla být rovněž podmíněna stažením všech zahraničních vojsk z Nigeru«.

Sdružení vyzvalo obyvatele Niamey, hlavního města Nigeru, aby denně protestovali na hlavním uzlu mezinárodního letiště, dokud zahraniční vojska zemi neopustí. Současně požadovalo, aby nigerské vojenské vedení pozastavilo v zemi šíření pořadů francouzských mediálních skupin RFI a France 24.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy