Home Zahraničí Krize bydlení v Německu se zhoršuje, počet vydaných stavebních povolení nadále klesá

Krize bydlení v Německu se zhoršuje, počet vydaných stavebních povolení nadále klesá

Na snímku z 13. ledna 2023 jsou věžové jeřáby na staveništi v Berlíně. FOTO - Xinhua/Ren Pengfei

Německá bytová krize se bude prohlubovat, neboť počet vydaných stavebních povolení na výstavbu bytů v květnu meziročně klesl o 25,9 %, uvedl v úterý Spolkový statistický úřad (Destatis).

Po roce nepřetržitého poklesu byla v květnu v největší evropské ekonomice podle Destatisu schválena výstavba pouze 23 500 nových bytů.

»Hlavními faktory, které se na poklesu podílejí, jsou pravděpodobně i nadále rostoucí náklady na výstavbu a stále nepříznivější podmínky pro financování,« uvedl Destatis.

Ceny novostaveb bytů v Německu se podle Destatisu v květnu meziročně zvýšily o 8,8 procenta. Ve srovnání s předchozím sledovaným měsícem únorem se růst zpomalil z 15,1 procenta.

Vzhledem k růstu nákladů na bytovou výstavbu a snížení vládních dotací na novostavby »se neočekává, že by se situace do konce roku zlepšila«, uvedl v úterý mluvčí německého svazu stavebního průmyslu pro agenturu Xinhua. »Počet stavebních povolení bude i nadále klesat.«

Podle Německého svazu vlastníků nemovitostí (ZIA) již letos v Německu chybí 400 000 bytů, přičemž do poloviny desetiletí se očekává nárůst deficitu až na 700 000 bytů.

Na snímku ze 7. listopadu 2022 jsou věžové jeřáby na staveništi v Berlíně. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

Odborníci se domnívají, že cíl německé vlády postavit 400 000 nových bytů ročně se i nadále nebude plnit. Podle odhadu Ifo Institutu pro ekonomický výzkum klesne počet ročně dostavěných bytů do roku 2025 na 175 tisíc.

Těch 300 000 bytů, »které nyní stavíme … je rozhodně málo,« přiznala koncem dubna Klara Geywitzová, ministryně pro bydlení, rozvoj měst a výstavbu.

V důsledku nedostatku bytů se v Německu neustále zvyšuje nájemné. Podle analýzy, kterou začátkem měsíce zveřejnilo internetové tržiště ImmoScout24, se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšilo nájemné ve stávajících bytech o 2,5 % a v novostavbách o 2,2 % oproti předchozímu čtvrtletí.

»Tlak na nájemní trh pokračuje, zejména v metropolitních oblastech,« uvedla výkonná ředitelka ImmoScout24 Gesa Crockfordová. »Stále více lidí je nuceno hledat nájemní byt mimo metropolitní oblasti.«

Na snímku z 6. listopadu 2022 jsou věžové jeřáby na staveništi v německém Berlíně. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here