Home Zahraničí Kyjev pozastavil soudní řízení u WTO kvůli sporu o obilí

Kyjev pozastavil soudní řízení u WTO kvůli sporu o obilí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina pozastavila projednávání stížností u Světové obchodní organizace (WTO) na Polsko, Slovensko a Maďarsko, které zakázaly dovoz ukrajinského obilí, a pracuje na komplexním řešení sporu o obilí. Novinářům to v Bruselu řekl Taras Kachka, náměstek ukrajinského ministra hospodářství a zástupce pro obchod.

»Vidíme, že se tento problém v nadcházejících týdnech a měsících vyřeší,« řekl. »Proto zatímco hledáme praktické řešení, jsou naše spory ve WTO prozatím pozastaveny,« citovala Kachku polská tisková agentura.

Zároveň je podle náměstka Ukrajina v této věci stále ve fázi konzultací. »Pracovní orgán pro řešení sporu (ve WTO) jsme nezřídili, jsme ve fázi konzultací. Podali jsme stížnost u WTO a nyní je 60 dní na konzultace,« připomněl. Jak Kachka ujistil, ukrajinská strana chce najít »konstruktivní řešení v rámci celé Evropské unie«.

Evropská komise 15. září rozhodla neprodloužit embargo na dodávky obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. Poté Maďarsko, Polsko a Slovensko vyhlásily jednostranný zákaz dovozu ukrajinského obilí. Ukrajina v této souvislosti podala stížnost u WTO a zahájila vyšetřování proti nepřátelským krokům v obchodní sféře. K překonání této situace ukrajinská vláda rovněž navrhla zavést licenční řízení, což znamená, že ministerstvo hospodářství země vydává licence na vývoz každé šarže obilí po dohodě s Evropskou komisí a dovážejícími zeměmi.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here