Home Zahraničí Maďarsko volá po bezpečnostních zárukách pro Rusko, nikoli po členství Ukrajiny v...

Maďarsko volá po bezpečnostních zárukách pro Rusko, nikoli po členství Ukrajiny v NATO

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Maďarská vláda se domnívá, že pro urovnání ukrajinského konfliktu musí západní státy poskytnout Rusku bezpečnostní záruky a nesmí přijmout Ukrajinu do NATO, uvedl maďarský ministr úřadu premiéra Gergely Gulyas.

»Západní svět, který podporuje Ukrajinu, musí poskytnout Rusku bezpečnostní záruky, ale v žádném případě nedat Ukrajině členství v NATO,« řekl podle agentury MTI. Potvrdil také postoj maďarské vlády, že mírová jednání mohou být účinná pouze tehdy, pokud se jich budou účastnit USA společně s Ruskem a Ukrajinou.

Kromě toho ministr údajně uvedl, že Ukrajina již nemá »žádnou reálnou šanci získat zpět území«, která jsou v současnosti součástí Ruska. »Je také jasné, že Rusko nepředstavuje pro střední Evropu žádnou hrozbu, protože za poslední rok a půl se Rusům nepodařilo dosáhnout rychlých a působivých výsledků v bojových akcích na Ukrajině,« uvedl Gulyas.

Podobně se vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem. Je přesvědčen, že západní státy by měly zapomenout na integraci Ukrajiny do NATO a jednat s Ruskem o nové architektuře mezinárodní bezpečnosti. Pokud jde o rozhovory o navrácení zejména Krymu Ukrajině, Orbán je považuje za marné, protože podle jeho názoru »je to naprosto nemožné«.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here