Home Zahraničí Na americkou základnu ve východní Sýrii bylo odpáleno 15 raket

Na americkou základnu ve východní Sýrii bylo odpáleno 15 raket

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dnes brzy ráno bylo vypáleno nejméně 15 raket na americkou vojenskou základnu poblíž ropného pole al-Omar ve východní Sýrii. Televizní kanál Al Mayadeen uvedl, že k útoku se přihlásilo šíitské hnutí »Islámský odpor Iráku«.

Její jednotky předtím zaútočily na americkou základnu poblíž plynového pole Koniko v provincii Dajr az-Zaur. Na základnu bylo vypáleno šest raket. O následcích útocích nebyly uvedeny žádné podrobnosti.

Výpady šíitských bojovníků byly provedeny v reakci na raketový úder ozbrojených sil USA na východní čtvrti provinčního centra Deir ez-Zor (420 km od Damašku). Podle Pentagonu se zde nachází zařízení, které údajně využívají Islámské revoluční gardy a přidružené šíitské skupiny. Podle agentury AFP bylo při útoku zabito 10 osob.

V prohlášení Pentagonu se uvádí, že úder na sklad zbraní provedly dvě stíhačky F-15. Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina byl úder »reakcí na sérii útoků proti příslušníkům amerických služeb v Iráku a Sýrii«. Rozhodnutí o úderu bylo podle něj učiněno Bidenem, »aby demonstroval, že Spojené státy budou bránit sebe, své příslušníky služeb a své zájmy«.

»USA jsou plně připraveny přijmout další nezbytná opatření na ochranu našich lidí a zařízení,« uvedl Austin a zdůraznil, že Washington »nevyzývá k žádné eskalaci«. Poznamenal také, že ozbrojené síly USA »budou i nadále plnit mise« v Iráku a Sýrii v boji proti teroristické skupině Islámský stát.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here