Home Zahraničí Německé podniky projevují rostoucí zájem o čínský trh s NEV

Německé podniky projevují rostoucí zájem o čínský trh s NEV

Vozidla na nové energie se nabíjejí v multifunkční dobíjecí stanici NEV v Che-feji, hlavním městě východočínské provincie An-chuej, 4. července 2023. FOTO - Xinhua/Liu Fangqiang

Německé podniky zdvojnásobují své investice do rychle rostoucího čínského průmyslu vozidel na nové energie (NEV) nebo je plánují, aby využily tržní potenciál země, která má 1,4 miliardy obyvatel.

Země letos zaznamenala výrazný nárůst výroby a prodeje vozidel NEV. Během prvních sedmi měsíců činila výroba NEV v Číně 4,59 milionu kusů, což je meziročně o 40 % více, zatímco prodej dosáhl 4,53 milionu kusů, což je o 41,7 % více než před rokem, ukázaly údaje Čínské asociace výrobců automobilů.

V Che-feji, hlavním městě východočínské provincie An-chuej, sídlí řada podniků vyrábějících NEV, například Volkswagen An-chuej, NIO a BYD, které sdružují více než 500 podniků průmyslového řetězce a zaměstnávají přibližně 100 000 lidí.

Od ledna do května letošního roku dosáhla kumulativní produkce vozidel NEV ve městě 230 000 kusů, což představuje v průměru jeden vyrobený kus každou minutu. Che-fej se stále rychleji profiluje jako významné průmyslové centrum NEV v Číně, a dokonce i na světě.

»Volkswagen An-chuej je prvním společným podnikem koncernu Volkswagen s většinovým podílem pro výrobu čistě elektrických vozidel v Číně. Je klíčovým pilířem pro prosazování e-mobility a dekarbonizační strategie koncernu v Číně i na celém světě,« řekl Erwin Gabardi, generální ředitel společnosti Volkswagen An-chuej.

S plánovanou investicí ve výši 23,1 miliardy jüanů (asi 3,17 miliardy amerických dolarů) je v plném proudu budování nového centra NEV německé automobilky spolu s kompletním výrobním řetězcem, který zahrnuje výzkum a vývoj, výrobu, prodej a služby v Che-feji.

»Vláda je velmi pokroková a poskytla nám mnoho opatření na podporu rychlého postupu projektu a podpořila náš nábor atraktivními programy pro talenty,« řekl Gabardi agentuře Xinhua.

Společnost spolupracuje s univerzitou v Che-feji a místní samosprávou na výchově vysoce kvalifikovaných odborníků v oblasti NEV. Cílem Volkswagen College, která byla založena v roce 2021, je zavést německý duální vzdělávací rámec do čínských odborných institucí a vysokého školství a vychovávat talenty v oblasti NEV pro dlouhodobý růst odvětví. První várka studentů »začínajících inženýrů« z programu spolupráce již absolvovala a nastoupila do Volkswagenu An-chuej, kde přispívá k výzkumu a vývoji NEV.

Kromě toho skupina Volkswagen v červenci uzavřela dohodu o koupi 4,99procentního podílu v čínském startupu NEV Xpeng za 700 milionů amerických dolarů a o společném vývoji dvou modelů NEV pro čínský trh.

Christian Coates, prezident divize výroby pneumatik společnosti Continental AG, nedávno navštívil Che-fej, aby jednal o další spolupráci měsíc poté, co představitelé Che-fej navštívili sídlo společnosti v německém Hannoveru.

Obě strany se dohodly, že využijí příležitostí k rozvoji průmyslu NEV, urychlí výstavbu čtvrté fáze továrny na pneumatiky společnosti v Che-feji, aby rozšířily výrobu, a naplánují navazující projekty, jako jsou centra pro automobilovou elektroniku a výzkum a vývoj. Od svého oficiálního zahájení činnosti v Che-feji v roce 2011 dosáhla společnost roční produkce 12 milionů pneumatik pro osobní automobily a tří milionů pneumatik pro jízdní kola, přičemž hodnota produkce v roce 2022 dosáhne 6,34 miliardy jüanů.

Volkswagen a Continental patří k rostoucímu počtu německých podniků, které projevily zájem o investice v An-chuej. Sdružení čínsko-německého přátelství zorganizovalo 18. srpna návštěvu některých známých společností, včetně Volkswagenu, BMW a Mercedes-Benz, v An-chuej, kde jednali o spolupráci.

Sdružení se bude plně věnovat roli zprostředkovatele, aby dále podpořilo spolupráci mezi německými podniky a An-chuej v oblasti NEV, odborného vzdělávání, výměn mládeže a dalších aspektů, uvedl Š‘ Ming-te, předseda Čínsko-německého přátelství.
Německo je světoznámým výrobcem automobilů, a proto může při spolupráci s Čínou mnoho získat i sdílet, mimo jiné v oblasti přístupu na trh, technologických inovací a výchovy talentů.

Čína je již sedm let největším obchodním partnerem Německa. Podle Silke Besserové, generální ředitelky Německo-čínské obchodní asociace, působí v Číně více než 5000 německých společností a v Německu přes 2 500 čínských společností.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here