Japonsko zakázalo monitorovat proces vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukušima

Japonské úřady nedovolí vědeckým lodím Ruské akademie věd provádět výzkum procesu vypouštění vody s údajně nízkou radioaktivitou z jaderné elektrárny Fukušima-1, řekl novinářům akademik Valentin Sergiyenko.

Tokijská elektrárenská společnost (TEPCO) 24. srpna oznámila, že japonští odborníci začali vypouštět do moře první várku vody očištěné od radioaktivních látek z jaderné elektrárny Fukušima-1. Údaje z měření prý ukázaly, že voda připravená k vypuštění byla dostatečně zředěna mořskou vodou a obsah tritia v ní byl vypočten na 952krát nižší hodnotu, než je přijatelná bezpečnostní norma stanovená japonskou vládou.

»Tento druh výzkumných prací jsme prováděli hned po havárii, uskutečnili jsme několik expedic, ale Japonci omezili přístup do své ekonomické zóny. Nepouštějí tam naše lodě, nedávají nám povolení k výzkumu. Proto pracujeme ve vzdálenosti 150-300 kilometrů od Fukušimy, vidíme jen stopy. Informace jsou omezené, Japonci nám nic nedávají,« řekl Sergijenko.

Podle vědce je důležité vědět, jak se voda vypouštěná z elektrárny ředí. Pokud by se vypouštěla najednou, mohla by být úroveň místní radiace mnohonásobně překročena.

»Pokud vodu vypustíte najednou tady v oblasti Fukušimy, znamená to, že tato omezená oblast vody bude mít terabecquerely radioaktivity. A přípustná dávka pro ryby, pro mořské živočichy, je 100 becquerelů. Pokud se to všechno tady lokálně vypustí, tak to určitě bude v řasách, v mořských hydrobiontech,« vysvětlil akademik.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy