Home Zahraničí Počet společností s ruskou účastí se v Maďarsku v roce 2022 zvýšil...

Počet společností s ruskou účastí se v Maďarsku v roce 2022 zvýšil o 11 %

FOTO - pixabay

Maďarsko se stalo atraktivní destinací pro ruské podnikatele, kteří chtějí podnikat v Evropě, ale doma se potýkají s problémy kvůli sankcím EU. Počet obchodních společností s ruskou účastí se loni v Maďarsku zvýšil o více než 11 procent, uvedla v pondělí internetová ekonomická publikace Portfolio.

»Podle databáze firem Opten.hu je v současné době v Maďarsku 671 firem, které vlastní buď ruské právnické osoby, nebo ruští občané. Podle nejnovějších informací mělo 24 z nich v roce 2021 obrat vyšší než 500 milionů HUF (asi 1,27 milionu EUR),« uvádí Portfolio.

Podle něj je »příliv ruských společností do Maďarska neustálý: od vypuknutí epidemie koronaviru se v zemi každoročně usídlí asi 50 až 60 takových společností«.“ Od 24. února 2022, tedy po ëskalaci konfliktu na Ukrajině a postupném zpřísňování sankcí EU vůči Rusku, bylo v Maďarsku založeno »77 společností s ruskými zájmy«, což je více než 11 % z celkového počtu společností s ruskou účastí, uvedl list.

Poznamenala, že zatím není známo, jak úspěšná byla jejich činnost v loňském roce: termín pro předložení finančních zpráv je 31. května a pak bude jasné, jaké příjmy získali. Maďarská národní banka by měla koncem března aktualizovat statistiky o přílivu zahraničního kapitálu.

(TASS)