Home Zahraničí Netanjahu: První fáze operace Železné meče byla dokončena, ofenziva pokračuje

Netanjahu: První fáze operace Železné meče byla dokončena, ofenziva pokračuje

FOTO - síť X

AKTUALIZUJEME

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil dokončení první fáze operace Železné meče v reakci na útok z pásma Gazy a likvidaci většiny nepřátelských sil. V televizním projevu k národu však varoval, že izraelská vojenská operace v pásmu Gazy namířená proti radikální palestinské organizaci Hamás bude dlouhá a složitá. Zároveň zdůraznil, že cílem operace je úplné zničení struktury Hamásu v Gaze, a vyzval obyvatele enklávy, aby její území opustili.

»První fáze končí v těchto hodinách zničením drtivé většiny nepřátelských sil, které pronikly na naše území,« napsal Netanjahu na své stránce na sociální síti X. Oznámil také zahájení ofenzivy, která bude pokračovat »nepřetržitě a bez přerušení – dokud nebude dosaženo cílů«.

Netanjahu zdůraznil, že izraelská armáda je připravena jednat ze všech sil. »Celá vláda podporuje mé rozhodnutí. Izraelské obranné síly okamžitě použijí veškerou svou sílu, aby zničily Hamás. Pomstíme se obrovskou mocí za tento temný den pro Izrael,« řekl premiér.

Zároveň vyzval Gazany, aby okamžitě opustili palestinskou enklávu. »Proměníme místa, kde se Hamás ukrývá, v ruiny. Říkám vám, slibuji, že se to stane. Vyzývám civilní obyvatelstvo, aby vyšlo, protože budeme jednat s plnou silou,« řekl. 

Uzavřená vojenská zóna

V oblasti kontrolované divizí izraelské armády v Gaze, do jejíž působnosti patří pásmo Gazy a jeho okolí, bude zřízena uzavřená vojenská zóna.

»V souladu s vyhodnocením situace byla celá oblast odpovědnosti divize Gaza prohlášena za uzavřenou vojenskou zónu,« informovala tisková služba Izraelských obranných sil na sociální síti X. Upřesňuje se, že »vstup do uzavřené vojenské zóny je zakázán«. Izraelská armáda »žádá obyvatelstvo, aby bylo ostražité a nevstupovalo do oblasti«. Divize Gaza neboli 143. teritoriální divize byla zřízena po šestidenní válce v roce 1967, aby zajišťovala bezpečnost židovských osadníků v pásmu Gazy.

Bojovníci Hamásu v Izraeli

Počet bojovníků palestinské radikální organizace Hamas, kteří v sobotu ráno pronikli do Izraele, se může pohybovat mezi 200 a 300. Podle izraelského policejního úředníka, kterého cituje list Haaretz, se desítky těchto bojovníků mohou stále skrývat v Izraeli.

Počet obětí přesáhl 700

V důsledku útoků radikálního palestinského hnutí Hamás zemřelo více než 700 obyvatel Izraele, dalších více než 2200 utrpělo zranění. Informoval o tom deník The Jerusalem Post s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví země. Počet palestinských obětí od začátku eskalace konfliktu dosáhl 320.

Mluvčí Izraelských obranných sil Daniel Hagari v sobotu potvrdil, že palestinští ozbrojenci zajali Izraelce jako rukojmí. Jejich přesný počet neupřesnil. Palestinské skupiny oznámily, že zajaly více než 50 vojáků, bezpečnostních pracovníků a civilistů uvnitř Izraele a odvezly je do pásma Gazy.

Odvetné údery

Izraelské stíhačky zasáhly tři velitelství teroristických organizací v pásmu Gazy. Informovala o tom tisková služba Izraelských obranných sil. »V uplynulé hodině zasáhly stíhačky IDF tři vojenská velitelství teroristických organizací v pásmu Gazy. Bylo zasaženo vojenské velitelství teroristické organizace Hamás, které slouží k řízení teroru, vojenské velitelství teroristické organizace Islámský džihád používané při nedávných operacích a další vojenské velitelství patřící teroristické organizaci Islámský džihád používané raketovými silami teroristických organizací,« uvedla armáda v prohlášení. »IDF pokračují v úderech na teroristické cíle v pásmu Gazy,« dodala tisková kancelář.

Izraelské obranné síly také ohlásily údery na pět lodí palestinské radikální organizace Hamás, které se pokusily vplout do izraelských teritoriálních vod ze směru od pásma Gazy. Kromě toho izraelská armáda zasáhla plavidla palestinské radikální organizace Islámský džihád v pásmu Gazy, uvedla tisková služba. »Plavidla byla určena k provedení útoků v izraelských vodách,« uvedla armáda.

Abbás: Izrael nedodržuje mezinárodní zákony

Prezident Palestiny Mahmúd Abbás během telefonického rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem prohlásil, že neschopnost světového společenství přinutit Izrael k plnění mezinárodních zákonů vede situaci k výbuchu s nepředvídatelnými následky. O jejich rozhovoru informovala palestinská agentura WAFA.

Abbás zdůraznil, že »neschopnost světového společenství uplatnit mezinárodní rezoluce vůči Izraeli, stejně jako pokračující útlak palestinského lidu, tlačí situaci k výbuchu, jehož důsledky nikdo nedokáže předvídat«. Abbás poukázal na nutnost poskytnout Palestincům mezinárodní ochranu a »zastavit izraelskou agresi proti islámským a křesťanským svatým místům nacházejícím se v Jeruzalémě, zejména proti mešitě Al-Aksá«.

Jak upozorňuje WAFA, Blinken v rozhovoru s palestinským prezidentem zdůraznil, že »USA spolupracují se všemi stranami na zastavení eskalace napětí« kolem pásma Gazy, a uvedl, že je důležité »zachovat a udržovat vazby«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here