Home Zahraničí Rada bezpečnosti OSN ukončila mírovou misi v Mali

Rada bezpečnosti OSN ukončila mírovou misi v Mali

FOTO - Facebook

Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) v pátek přijala rezoluci o ukončení činnosti mírové mise OSN v Mali. Informoval o tom zpravodaj agentury TASS.

Rezoluce byla přijata jednomyslně. Nařizuje, že mandát mise OSN v Mali bude ukončen k 30. červnu. Stažení mise začne 1. července a mělo by být ukončeno do 31. prosince 2023. Mise OSN v Mali je ukončována z iniciativy orgánů země.

Do 30. září si mise rovněž ponechá svou úlohu v reakci na hrozby pro civilní obyvatelstvo a bude spolupracovat s orgány země při zajišťování bezpečnosti.

Mise OSN v Mali

Vláda Mali požádala 16. června Radu bezpečnosti OSN, aby bez dalšího odkladu stáhla vícerozměrnou integrovanou stabilizační misi OSN v Mali (MINUSMA). Ministr zahraničních věcí Mali Abdoulaye Diop uvedl, že mírové síly OSN nebyly schopny zajistit bezpečnost země.

Agentura France-Presse 20. června informovala, že malajská justice přijala žalobu podanou vládou, která obvinila několik členů mise MINUSMA ze špionáže. Žaloba zdůrazňuje, že osoby z mise OSN vyšetřující události z března 2022 ve městě Moura se podílely na zločinech. Úřady je viní ze špionáže, útoku na prestiž malijských ozbrojených sil, padělání a podkopávání národní bezpečnosti.

MINUSMA byla zřízena na jaře 2013 na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Úkolem mise je pomáhat malijským orgánům při posilování bezpečnosti na území republiky. MINUSMA má nyní více než 15 000 příslušníků. Od vzniku mise zemřelo v Mali více než 280 jejích příslušníků.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here