Home Zahraničí Republiky v Donbasu si zachovají svůj status, představitelé Chersonské a Záporožské oblasti budou...

Republiky v Donbasu si zachovají svůj status, představitelé Chersonské a Záporožské oblasti budou gubernátory

FOTO - iportaL24/Roman Blaško

Doněcká lidová republika (DLR) a Luganská lidová republika (LLR) si zachovají status republik v Ruské federaci. Příslušné body byly stanoveny ve smlouvách o jejich připojení k Rusku, přičemž odkazy na ně jsou obsaženy ve vyhláškách zveřejněných v neděli na internetových stránkách ruského Ústavního soudu.

»Podle článku 2 předmětné smlouvy vzniká v Ruské federaci nový subjekt, Doněcká lidová republika, a to ode dne přistoupení Doněcké lidové republiky k Ruské federaci,« uvádí se ve vyhlášce ruského ústavního soudu o uznání smlouvy o přistoupení DLR k Rusku za ústavní. Podobný bod je uveden v dohodě Ruska s LLR: »V Ruské federaci vznikl nový subjekt, Luganská lidová republika«.

Obě smlouvy stanoví, že státním jazykem Doněcké lidové republiky a Luganské lidové republiky »je ruský jazyk, přičemž Ruská federace zaručuje, že všechny národy žijící na území« DLR a LLR »mají právo na zachování svého mateřského jazyka a podmínky pro jeho výuku a rozvoj.«

Vedoucí Chersonské a Záporožské oblasti získají status gubernátorů, přičemž ruský prezident je jmenuje do deseti dnů po připojení nových subjektů, vyplývá z výnosů o uznání smluv s regiony odpovídajícími ruské ústavě, které byly v neděli zveřejněny na internetových stránkách ruského ústavního soudu.

»Ruský prezident jmenuje prozatímního nejvyššího představitele regionu, gubernátora, do deseti dnů po připojení Chersonské (a Záporožské – TASS) oblasti k Rusku,« uvádí se v dokumentu.

Ruský ústavní již soud schválil balík dokumentů o přistoupení DLR, LLR, Chersonské oblasti a Záporožské oblasti k Ruské federaci. Tyto smlouvy platí od okamžiku jejich pátečního podpisu až do jejich ratifikace ruským parlamentem, poznamenal Ústavní soud.

(cik, TASS)

Předchozí článekKrejčíková slaví v Tallinnu první titul v sezoně, s finalistkou směřují do Ostravy
Další článekJak se vypořádat s plísněmi aneb Co čeká Brity za sabotáž Nord Streamu a nás také nemine…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here