Saúdská Arábie se oficiálně připojila k BRICS

Saúdská Arábie se oficiálně stala plnoprávným členem skupiny BRICS, informoval královský státní zpravodajský kanál Al Ekhbariya.

»Bylo zahájeno plnoprávné členství království ve skupině BRICS zahrnující Rusko, Čínu a další země, což posiluje jeho globální pozice,« uvedl televizní kanál. »V srpnu skupina přizvala ke členství dalších šest zemí, protože propojila některé z největších producentů energie na planetě a hlavní spotřebitele v rozvojových zemích,« dodal.

Skupina BRICS, založená v roce 2006, se poprvé rozšířila v roce 2011, kdy se ke čtyřem zakládajícím zemím (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) připojila Jihoafrická republika. Pět nových členů (Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Etiopie) se 1. ledna formálně stalo plnoprávnými členy skupiny BRICS. Téhož dne se Rusko ujalo ročního rotujícího předsednictví skupiny BRICS.

Rozhodnutí o přizvání dalších zemí do BRICS bylo přijato na summitu skupiny v Johannesburgu v srpnu 2023. V komentáři k výsledkům summitu princ Faisal bin Farhan Al-Saud, nejvyšší diplomat království, uvedl, že Rijád pozvání prostuduje a »přijme příslušné rozhodnutí«. Dodal, že země čeká na podrobnosti od BRICS ohledně podmínek svého členství ve sdružení.

Dne 27. října saúdský ministr hospodářství a plánování Faisal bin Fadhil Alibrahim uvedl, že království stále zvažuje pozvání ke vstupu do BRICS a analyzuje ekonomickou proveditelnost případného členství.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy