Sériový vrah Sobhraj je na svobodě, bude prý odpočívat ve Francii

Francouzský sériový vrah Charles Sobhraj, který byl v pátek po téměř 20 letech propuštěn z nepálského vězení, dorazil do Paříže. S odvoláním na letištní zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Osmasedmdesátiletý Francouz přezdívaný Had, o němž vznikl stejnojmenný seriál na streamovací službě Netflix, má podle policie na svědomí až 20 vražd západních turistů spáchaných v 70. letech v Asii.

Z Nepálu Sobhraj cestoval přes Katar a dorazil na letiště Charlese de Gaullea v Paříži, potvrdila agentuře AP jeho francouzská advokátka Isabelle Coutantová-Peyreová. Jeho propuštění uvítala. »Teď, když je zpátky ve Francii, bude odpočívat,« uvedla.

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu, Sobhraj se do země vrátil o rok dříve. V minulosti se přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu. Většinou své oběti zdrogoval a následně utopil, případně zapálil.

Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl prvním případem, kdy soud shledal Sobhraje vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let později byl však shledám vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl Sobhraj v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků. Později byl Sobhraj dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, pak se vrátil do Francie, kdy vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú.

Doživotní tresty trvají v Nepálu 20 let. V oznámení o propuštění, které zveřejnil nepálský nejvyšší soud, se mimo jiné uvádí, že si Sobhraj už odseděl více než 75 procent svého trestu, že se ve vězení choval dobře a že má problémy se srdcem.

Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy, přesný počet jeho obětí není znám. Přezdívku Had získal díky svým schopnostem klamat lidi a utíkat z vězení. Rovněž je znám jako »Bikini Killer«, protože řada jeho obětí měla při nalezení na sobě plavky.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy