Home Zahraničí Slovensko hlásí nejvíce žadatelů o azyl za deset let

Slovensko hlásí nejvíce žadatelů o azyl za deset let

FOTO - ČTK/Pavel Němeček

Slovensko za první tři čtvrtletí letošního roku zaznamenalo nejvíce žádostí o udělení azylu za posledních deset let, celkový počet žadatelů prý ale zůstal na »nízké úrovni«.

Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva vnitra. Ve stávající migrační vlně, kvůli které Česká republika a Rakousko zavedly na konci září kontroly na hranicích se Slovenskem, běženci podle dřívějšího vyjádření slovenských úřadů hromadně o azyl na Slovensku nežádají a chtějí pokračovat do západní Evropy.

Od začátku letošního ledna do konce září zaregistrovaly slovenské úřady 389 žádostí o udělení azylu, což je nejvyšší počet od roku 2012. Ve sledovaném období Bratislava vyhověla 21 žadatelům o azyl.

Až zhruba dvěma pětinami se na celkovém počtu letošních žadatelů azyl na Slovensku podílejí Ukrajinci. Od února odešlo na Slovensko několik statisíců lidí z Ukrajiny; Bratislava uprchlíkům následně začala udělovat status takzvaného dočasného útočiště, které kromě jiného umožňuje přístup na pracovní trh a ke zdravotní péči.

Od zahájení českých a rakouských kontrol na slovenských hranicích na konci září zadrželo Slovensko na svém území stovky migrantů. Podle slovenských úřadů běženci po absolvování příslušných administrativních formalit hromadně nežádají o azyl v zemi a chtějí do Německa. Často jde o Syřany, kteří se do schengenského prostoru volného pohybu osob dostali například přes srbsko-maďarskou hranici. Na pomoc se zajištěním ochrany této hranice Slovensko minulý týden vyslalo do Maďarska 40 policistů.

(cik, čtk)