Home Zahraničí Soros předal kontrolu nad svým impériem 37letému synovi

Soros předal kontrolu nad svým impériem 37letému synovi

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americký finančník George Soros předává kontrolu nad svým akciovým impériem v hodnotě 25 miliard dolarů svému synovi Alexanderovi, informoval deník Wall Street Journal.

Podle deníku správní rada 92leté Sorosovy nadace Open Society  zvolila v prosinci jeho syna Alexandra předsedou. Sedmatřicetiletý Alex se tak stal nástupcem svého otce. Ten zároveň zastává funkci prezidenta Sorosova politického akčního výboru. Kromě toho je Alex Soros jediným členem rodiny v investičním výboru, který ovládá Soros Fund Management, firmu, která spravuje finanční prostředky pro fond a rodinu. Podle podnikatelova mluvčího půjde většina z 25 miliard dolarů v příštích letech do Nadace otevřené společnosti. Zároveň bude asi 125 milionů dolarů vyčleněno pro »politický akční výbor«.

Podle listu se našli tací, kteří pochybovali, že George Soros odstoupí. Ten v jednom rozhovoru řekl, že »ze zásady« nechce, aby fond »přešel do rukou některého z dětí«. Podle finančníkova hodnocení by měl fond řídit »ten, kdo se k tomu nejlépe hodí«. Alex si nicméně získal otcovu důvěru, protože ho často zastupoval na cestách do kanceláří organizace po celém světě. »Zasloužil si to,« dodal George Soros.

Ve svém prvním rozhovoru od zvolení do funkce předsedy organizace Alex Soros uvedl, že bude i nadále podporovat americké levicové politiky a angažovat se v domácí politice USA, protože on sám je »politicky aktivnější« než jeho otec. Alex novinám řekl, že jeho a otcovy názory jsou stejné, ale řekl, že bude aktivnější v prosazování volebního práva a práva na potrat. Podnikatel rovněž uvedl, že se obává možnosti, že by byl Donald Trump na konci volebního období v roce 2024 znovu zvolen prezidentem USA. »Jakkoli nechci získávat peníze z politiky, dokud to dělá druhá strana, budeme to muset dělat také,« dodal.

Podle listu se Alex Soros setkal s administrativou amerického prezidenta Joea Bidena, Kongresem a představiteli států – brazilským prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou a kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Deník píše, že Sorosova nadace Open Society Foundation věnuje ročně asi 1,5 miliardy dolarů skupinám, které hájí lidská práva a podporují demokracii v různých zemích. Soros také dává peníze univerzitám a vzdělávacím organizacím.

V lednu tajemník ruské Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev označil Sorosovu nadaci za hlavní světové centrum pro realizaci »barevných revolucí«. Ruský tajemník zároveň poznamenal, že desítky poslanců Evropského parlamentu jsou pod kontrolou struktur této organizace.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here