Home Zahraničí Turecko-syrská zemětřesení trvala dvě minuty a země se pohnula o 7,3 metru

Turecko-syrská zemětřesení trvala dvě minuty a země se pohnula o 7,3 metru

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Dvě nejsilnější zemětřesení, která nedávno otřásla Tureckem, trvala celkem dvě minuty, uvedl ve středu v Ankaře Orhan Tatar, generální ředitel pro snižování rizika zemětřesení Tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných událostí (AFAD).

»Celková doba trvání obou zemětřesení byla dvě minuty. Epicentra byla v hloubce 8,5 a 10 kilometrů. Země se pohnula o 7,3 metru. Kromě toho jsme zaznamenali 3858 následných otřesů,« upřesnil.

»Celkem se uvolnilo 30 kvadrilionů joulů energie. Zemětřesení přímo zasáhlo území o rozloze 111 000 kilometrů čtverečních, což přesahuje rozlohu mnoha států v Evropě a regionu. Otřesy byly cítit ve všech částech naší země i v sousedních zemích,« upřesnil Tatar.

»V řadě regionů země již začalo nebo se očekává silné sněžení. Vzhledem k rozsahu škod a změnám terénu existuje vysoké riziko lavin a sesuvů půdy, stejně jako riziko propadů půdy a sesuvů půdy,« dodal představitel AFAD.

Zemětřesení o síle 7,7 a 7,6 stupně Richterovy škály zasáhla 6. února tureckou provincii Kahramanmaras na jihovýchodě země. Otřesy, po nichž následovaly stovky následných otřesů, byly cítit v deseti tureckých provinciích a také v sousedních zemích včetně Sýrie. V Turecku zahynulo přes 35 000 lidí a více než 105 000 utrpělo zranění.

(jb, TASS)