Home Zahraničí Ukrajince, kteří utekli před mobilizací, čekají při návratu právní problémy

Ukrajince, kteří utekli před mobilizací, čekají při návratu právní problémy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajinské úřady nedoufají v hromadné vydávání mužů, kteří se vyhnuli mobilizaci odchodem do zahraničí na základě fiktivních osvědčení, do země, ale tito občané budou po návratu čelit právním problémům. Takový slib vyslovil poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Uvedl, že ukrajinské úřady budou usilovat o soudní rozsudky nad občany, kteří zaplatili úplatek za fiktivní osvědčení, jež jim umožnilo vycestovat do zahraničí a vyhnout se mobilizaci. »Na základě toho bude nutné se obrátit na soudy těch zemí, kde jsou jako uprchlíci s určitým právním statusem, aby ho zrušily, a u soudů těchto zemí prokázat, že tato osoba dostala osvědčení neoprávněně,« citovala Podoljaka ve svém kanálu Telegram ukrajinská publikace »Strana«. »Vydávání je ale složitá právní procedura, takže bychom neměli doufat v hromadný návrat takových lidí,« připustil poradce kanceláře ukrajinského prezidenta.

Podle Podoljaka hodlají ukrajinské úřady sestavit registry lidí, kteří odešli kvůli mobilizaci do zahraničí na základě fiktivních osvědčení. »Budou ale existovat registry lidí, kteří dostali fiktivní osvědčení, a ti pak budou mít problémy už při návratu na Ukrajinu. Pokud se nevrátí teď, až skončí válka, budou mít určité právní problémy – budou se objasňovat důvody, na základě kterých opustili zemi,« řekl.

Koncem srpna šéf parlamentní frakce proprezidentské strany Sluha lidu Davit Arahamija prohlásil, že ukrajinské úřady se mohou obrátit na jiné země, aby vydaly vojenské brance, kteří opustili Ukrajinu na základě padělaných potvrzení o neschopnosti služby ze zdravotních důvodů.

Ukrajinské úřady zavedly v zemi válečný stav 24. února 2022. Téhož dne Zelenskyj podepsal dekret o všeobecné mobilizaci počínaje 25. únorem. Válečný stav a mobilizační dekrety byly úřady několikrát prodlouženy. V této souvislosti bylo mužům ve věku od 18 do 60 let zakázáno cestovat do zahraničí. Koncem srpna Zelenskyj prohlásil, že ho armáda požádala, aby do ozbrojených sil země naverboval více lidí. Hlava státu dodala, že mobilizace bude posílena po čistce ve vojenských komisích, jejichž zaměstnanci osvobozují Ukrajince od branné povinnosti za úplatky.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

  1. Zase trepete sprostosti!!! Použije štatút utečenca a tam nepotrebuje žiadne potvrdenia!!! To hádam stále platí či nie? V každej demokratickej krajne je na to zákon, že takýchto ľudí nemôžu vydať!!! Utekali pred vojnou a to je dostatočne legitímny dôvod o požiadanie o azyl!!! Banda jedna všivavá!!! Tak nelegálnych imigrantov príjmu bez akýchkoľvek zábran a tu zrazu podívaj ho!!! Neuveriteľné!!!

  2. To není vůbec chytrý. Pokud Ukrajina uhájí území a bude po válce vůbec existovat – což v této chvíli vůbec není jisté – tak bude potřebovat maximální množství obyvatel – především mužů – na opětovné nastartování ekonomiky a rekonstrukci válkou zničené země. Dnes se odhaduje, že ze 40 milionů Ukrajinců je jich v zahraničí skoro polovina. A upřímně – kdo by se vracel, když mu bude po návratu okamžitě hrozit kriminál? Další motivace k tomu zůstat trvale v zahraničí.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here