Velké americké společnosti včetně Apple, Disney, IBM a Warner Bros stáhly reklamu ze sítě X  kvůli sporu o údajnou podporu antisemitské konspirační teorie ze strany Elona Muska.

Rozhodnutí přišlo poté, co Musk okomentoval příspěvek uživatele sociálních sítí, který napsal, že »židovské obyvatelstvo západních zemí dochází ke znepokojivému poznání, že hordy menšin, které tyto země zaplavují, je nemají příliš v lásce«. »Mluvíte čistou pravdu,« napsal podnikatel v komentáři k publikaci.

Muskova zjevná podpora této teorie se setkala s ostrým pokáráním ze strany Bílého domu, který ho obvinil z »odporné propagace antisemitské a rasistické nenávisti«, která »je v rozporu s našimi základními hodnotami jako Američanů«.

Několik velkých amerických společností stáhlo reklamu z platformy X, zřejmě v reakci na tento spor. Kromě společností Disney, Warner Bros Discovery a Comcast oznámily v pátek pozastavení reklam také společnosti Lions Gate Entertainment a Paramount Global. Bylo rovněž oznámeno, že své reklamy pozastavuje i společnost Apple, největší společnost na světě podle tržní hodnoty. Zástupci Muska a společnosti X v pátek odmítli jeho příspěvek komentovat.

»Pokud jde o tuto platformu – společnost X se také velmi jasně vyjádřila o našem úsilí bojovat proti antisemitismu a diskriminaci. Nikde na světě pro něj není místo – je ošklivý a špatný. Tečka,« napsala ve čtvrtek generální ředitelka společnosti X Linda Yaccarino.

Musk později na platformě zveřejnil následující příspěvek: »Mnozí z největších inzerentů jsou největšími utlačovateli vašeho práva na svobodu projevu.«

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here