Home Domácí SUV tvoří více než pětinu z celkového počtu prodaných aut

SUV tvoří více než pětinu z celkového počtu prodaných aut

SUV, populární odnož městského terénního vozu, patří dlouhodobě na první příčky v oblibě u ojetých automobilů. Společnost AURES Holdings, provozovatel sítě AAA AUTO a Mototechna, jich za osm let od otevření prvního specializovaného centra SUV & Terénní vozy prodala jen v České republice na 120 000. I když letos se podle dosavadních odhadů prodá jen stejně SUV jako loni, stále tyto vozy tvoří přes 22 % celkové poptávky. Nejčastěji si zákazníci pořizují Škodu Kodiaq v dieselu. Automatickou převodovku již má téměř polovina z nich, stejně jako náhon na všechna čtyři kola.

»Před osmi lety jsme otevřeli na ploše o výměře 3785 m2 první Centrum SUV & Terénních vozů v Praze a postupně jsme přidali další nejen v ČR, ale i na Slovensku. Důvodem byl hlavně rostoucí zájem o rodinná SUV, kterých se jen v tuzemsku prodalo od té doby na sto dvacet tisíc. Zákazníci tak mají tyto vozy přehledně na jednom místě,« uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Nabídka SUV na trhu meziročně stoupla. »Lidé bohužel musí zvažovat při koupi auta nejen praktickou stránku vozu, ale i provozní náklady, které jsou u SUV logicky vyšší než třeba u stále nejprodávanějších hatchbacků. Stále jde ale o třetí nejžádanější vůz, kterého ročně v České republice prodáme téměř třináct tisíc. Tento typ karoserie bude mít své kupující i v budoucnosti a očekáváme naopak nárůst v počtu zobchodovaných aut i v dalších letech,« doplnila Topolová.

Nejprodávanějšími letošními modely v síti autocenter AAA AUTO a Mototechna jsou Škoda Kodiaq (5,7 %), Kia Sportage (5,6 %) a Škoda Karoq (5,2 %). Automatickou převodovku má 45,3 % SUV a náhon na všechna čtyři kola 46,4 %. Tyto vozy jsou sice ze 46 % v dieselu, ale zbytek tvoří ekologičtější benzíňáky (44 %), hybridy (8 %) a elektromobily (1 %). Nejprodávanějšími barvami jsou stříbrnošedá (22,4 %), bílá (21,5 %) a černá (16,6 %).

Největší letošní zajímavostí z kategorie terénních aut se pravděpodobně stane chystaný prodej sběratelského kousku – kabrioletu Mercedes-Benz G500 Final Edition 200 s motorem V8 o výkonu 285 kW. Cena ještě nebyla stanovena, ale tyto vozy se ve světě prodávají zhruba za 12 milionů korun. V roce 2013 si ho jako nový pořídil bývalý majitel AAA AUTO Anthony James Denny a najel s ním jen několik tisíc kilometrů. Těchto kabrioletů byl na celém světě vyroben omezený počet, pouhých 200 kusů.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here