Vysoké teploty budou i v pondělí, na jihu Moravy může být až 36 stupňů

Meteorologové vyhlásili výstrahu před vysokými teplotami i na pondělí. Ve většině Česka překročí odpolední teploty 31 stupňů Celsia. Na jižní Moravě ale může být až 36 stupňů, varování je tam proto s vysokým stupněm nebezpečí.

ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha před vedrem platí v ČR od soboty. Vysoké teploty čekají meteorologové i v úterý a ve středu, výstrahy budou postupně upřesňovat.

Dnes odpoledne by měly teploty v nižších polohách středních a severních Čech a na Plzeňsku stoupat na 33 až 36 stupňů, v těchto regionech proto pro dnešní den platí také výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Na ostatním území ČR s výjimkou Moravskoslezského kraje a Jesenicka by měly nejvyšší nedělní teploty být většinou 30 až 34 stupňů.

Vedra představují vysokou zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí či dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim a zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Je také třeba omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. V automobilech zaparkovaných na přímém slunci by lidé neměli nechávat děti a zvířata. Vysoké teploty mohou ale působit problémy i v dopravě, hrozí roztažení kolejnic horkem.

Kvůli suchému a teplému počasí platí v celém Česku až do odvolání zároveň výstraha před rizikem vzniku požárů. Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

V sobotu hasiči zaznamenali celkem 181 požárů, z toho více než polovina byla v přírodním prostředí. Hořela pole, louky, stohy nebo posekaná strniště, několik požárů bylo i v lese. »Svědčí to o tom, že v okolním prostředí panuje velké sucho. Buďte maximálně opatrní a vyvarujte se použití otevřeného ohně v přírodním prostředí,« uvedl na Twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy