Z pohlavních nemocí jsou nejčastější genitální bradavice, kapavka a chlamydie

Ze sexuálně přenosných nemocí jsou podle lékařů nejčastější genitální bradavice, kapavka a chlamydiové infekce. Nechráněný styk ale může vést také k přenosu žloutenky B nebo C, syfilidě nebo viru HIV. Lékaři z Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) v rozhovoru varují, že riziko je vyšší při náhodném nechráněném styku na dovolené a při sexuální turistice, za kterou lidé míří zejména do jihovýchodní Asie.

»Pakliže člověk sáhne k nechráněnému pohlavnímu styku v rámci placené sexuální služby nebo s náhodným partnerem, nelze žádný takový kontakt označit za bezpečný nebo nerizikový, ať k němu dojde kdekoli na světě,« uvedl vedoucí Národního HIV/AIDS centra na Klinice infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka David Jilich.

Počty nakažených pohlavně přenosnými chorobami stát eviduje v Registru pohlavních nemocí. Poslední souhrnná informace ale byla zveřejněná za rok 2018. Evidováno tehdy bylo 787 případů syfilis a 1429 případů kapavky. Častěji se reportuje o žloutence nebo nových případech HIV. Akutní hepatitidu B loni podle údajů Státního zdravotního ústavu lékaři diagnostikovali u 48 osob, hepatitidu C u 921 osob. Nových případů HIV bylo loni 292. Opičích neštovic bylo v ČR zaznamenáno loni 71 případů.

Podle primáře Dermatovenerologické kliniky FNB Filipa Roba se počty nejčastějších nákaz přes léto obvykle nezvyšují. »Kategorie pohlavně přenosných chorob je opravdu hodně široká a pestrá. Pomýšlet by na ně měli lékaři i z jiných odborností. Klíčové jsou ale také lékařem správně položené otázky, které pravděpodobně budou choulostivé nebo i nepříjemné,« popsal Jilich. Lidé se podle něj často stydí jít k lékaři a situaci pravdivě popsat.

Varoval, že nakažený nemusí pociťovat žádné příznaky. »O to je to záludnější a nebezpečnější, protože když nakažený o infekci neví, může ji rozšířit i na další osoby. Jindy se příznaky dostaví, ale s poměrně velkým zpožděním,« dodal. Navíc se lidé mohou nakazit i dvěma či více pohlavně přenosnými nemocemi najednou.

U většiny z nich není nutná hospitalizace. Výjimkou je syfilis, kde je zákonem nařízená izolace. »Nakažené osoby mají po určitou dobu, tedy dokud jsou infekční, legislativně nařízený zákaz nechráněného pohlavního styku, aby nemohli nikoho dalšího nakazit. Ale například v domácnosti, na pracovišti, v hromadných dopravních prostředcích a podobně není potřeba podnikat žádná speciální opatření,« popsal.

Léčba podle něj rychle zvrátí onemocnění do stavu, kdy se nikdo další nakazit nemůže. »Je-li léčba zahájena správně, bakterie, viry nebo parazitární organismy hynou a přestávají být infekční. V případě HIV a virových hepatitid to nějakou dobu trvá, ale je běžnou součástí naší praxe, že automaticky všechny pacienty přesně instruujeme, jak se mají chovat,« doplnil.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy