Home Domácí Česko proti vládě: Václavák jako první krok. Pak přijde Letenská pláň!

Česko proti vládě: Václavák jako první krok. Pak přijde Letenská pláň!

Chystá se dost možná největší demonstrace od nástupu pětikoaličního kabinetu Petra Fialy (ODS). Pořádá ji pod názvem Česko proti vládě právník a předseda strany PRO Jindřich Rajchl zítra od 14 hodin na Václavském náměstí. Jak dnes pro deník iportaL24.cz uvedl, má jít pouze o první krok nátlaku na vládu. Tím druhým má být na státní svátek 28. října zaplněná Letenská pláň, další tradiční místo odporu českého lidu.

Nespokojenost s vládou je podle strany PRO masivní kvůli nevhodnému postupu Fialova kabinetu proti inflaci, kvůli daňovým změnám či úpravě důchodů. »Jsme v nejhlubší krizi ekonomické i morální od roku 1989,« uvedl Rajchl již na srpnové na tiskové konferenci v Praze, kde konání zítřejší demonstrace oznámil oficiálně.

Česko tehdy přirovnal k Titaniku, který narazil do ledovce, do spodních pater už zatéká voda, kdežto ti nahoře stále tančí a dělají, že se nic nestalo. Podle něj je proto potřeba vyměnit kapitána.

Na stejné tiskové konferenci ale zazněla i slova 1. místopředsedy PRO Petra Vacka, která následně rezonovala vlasteneckou scénou a která bývalý přední diplomat následně v exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz objasňoval. Totiž že »z východu k nám přišlo vždy jen utrpení, drancování, bída a ponižování«.

I proto například aktivista Jiří Havel, který před rokem statisícové demonstrace na Václavském náměstí spolupořádal a na nichž vystupoval mj. Rajchl, ve svém pořadu Paralelně označil stranu PRO jako »systémovou opozici« a argumentoval, že je potřeba u Titaniku nejprve zalátat díry a pak měnit kapitána. Rajchl se nicméně na Havla ve svém facebookovém vysílání obořil s tím, že na tiskovce šlo primárně o jiné věci než o nevýznamný Vackův výrok. »Vyvozovat z toho, že PRO není systémová opozice? Jiří Havle, zkus si jeden týden v mé kůži, zkus si ty útoky, zkus si vyhrožování mé rodině, zkus si kárné žaloby od Advokátní komory, zkus si trestní oznámení, kterým musím čelit každý týden. To vypadá jako systémová opozice, jako někdo, komu se předává moc?« vyzval tehdy Rajchl.

Nicméně na sítích se následně vedla významná debata, zda jít nebo nejít na demonstraci 16. září. Objevovaly se dokonce hlasy, že jde čistě o stranickou demonstraci. »Lidé vědí, že je nezbytné postavit se proti vládě Petra Fialy. Diskuse, jestli chodit nebo nechodit, neřeším. Každý člověk, kterému jde opravdu o budoucnost České republiky, přijde. Protože pokud to neuděláme, vláda nás, nikoli do konce svého funkčního období, ale ještě dříve, fakticky zničí,« uvedl dnes pro iportaL24.cz Rajchl. »Každá akce proti vládě je přínosná. Já jsem se k ostatním nikdy nevyjadřoval a neříkal, ať tam lidé nechodí, předpokládal bych to i obráceně vůči našemu setkání na Václavském náměstí,« připojil Rajchl.

Výzvy k jednotě na protivládní frontě se objevovaly i na menších zářijových akcích, jakými byly Přátelské setkání na Letenské pláni 3. září či úterní výstražná stávka, jejíž organizátoři se sešli u Metronomu v Letenských sadech. Tam dokonce spolupořadatelka první uvedené akce Zuzana Vedralová v roli hosta uvedla následující: »Na sociálních sítích se diskutuje, zda na Václavák jít nebo ne. Je třeba každou iniciativu podpořit, každá má svůj význam. A na takové demonstraci můžeme ukázat svou sílu. Když náš hlas umlkne, bude z toho mít profit jen pětikoalice a my skončíme.«

Podle Rajchla každý, kdo zůstane v sobotu doma, zvedá ruku pro pokračování stávající pětikoaliční vlády. Na dnešní dotaz webového deníku iportaL24.cz, zda na akcích strany PRO, které započaly březnovým a dubnovým celonárodním setkáním Česko proti bídě, dojde k nějaké gradaci a vystupňování tlaku na vládu, Rajchl odpověděl: »Jde o to, abychom dorazili v co největším množství a zaplnili celý Václavák. Abychom pak jednotně, pokud vláda do té doby neodstoupí, mohli vyrazit na státní svátek 28. října na Letenskou pláň. Letná plná nespokojených občanů už může vyústit v to, že vláda, která devastuje naši zemi, konečně padne.«

Řečníky by na zítřejší akci měli být senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, právník Ondřej Dostál, předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, bloger Vidlák a mnozí další. Očekává se, zda na pódiu vystoupí i zástupci jiných politických subjektů, aby akce nebyla vydávána za »stranickou«. Každopádně se zdá, že nakonec bude mít podporu napříč vlasteneckým spektrem a že mezi lidi, nikoli na pódium, dorazí zástupci mnoha stran a hnutí. Podle informací iportaL24.cz se do davu chystají např. levicová KSČM či zástupci spolku Nespokojení Jiřího Paroubka v čele se stranou DOMOV a ČSSD, ale i třeba pravicová Trikolora či dokonce parlamentní SPD. Její zástupce, poslanec Jaroslav Foldyna, dokonce na dubnovém celonárodním setkání Česko proti bídě promluvil na pódiu.

(pk)

FOTO – Facebook

7 KOMENTÁŘE

  1. Čeští odebračovaní obyvatelé by měli dělat něco, co bude Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla bolet. Obávám se, že tato sobotní manifestace to nebude.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here