Horor se špatným koncem, nebo hollywoodský slaďák? Sparta vede 2:0

Pokud jste milovníci sportovních dramat, mohli jste si dnešní druhé utkání semifinálové série play off užít naplno. Adrenalin se vším všudy! Pokud ale patříte mezi kardiaky, rozhodně to bylo střetnutí, na něž by se hodila nálepka »Nepřístupno«. Dramatický hokejový duel v O2 areně mezi Spartou a Třincem skončil výhrou domácích 3:2 v prodloužení, ale…

Ale byly to nervy. A velkou roli hrála náhoda, štěstí, ale naopak i smůla. A také, jak to v play off bývá, vůle, dřina a překonávání hranic sebe sama. Před tradičně skvělou atmosférou. Libeňská aréna se dnes po vítězné brance Michala Moravčíka z 18. minuty prodloužení otřásala v základech. Asi jako když dal na posledním mistrovství světa v Praze Jaromír Jágr vítězný gól ve čtvrtfinále proti Finům.

Pro Třinec to byl dnes horor se špatným koncem, i když ty většinou mívají pokračování, a v tomto případě se ho dočkáme v rámci semifinále za stavu 2:0 na zápasy pro Spartu v sobotu a v neděli ve městě oceli.

A z pohledu vítěze? Hollywoodský slaďák! I když ty většinou nebývají tak napínavé jako dnešní večerní duel. Každopádně však měl dobrý konec jako filmy natočené na motivy Rosamunde Pilcherové.

Nu a zápletka? Druhé semifinále přineslo několik mikropříběhů. Ten první? Jak odčarovat neprůstřelnost sparťanského gólmana Jakuba Kováře. Zkušený brankář udržel čisté konto po čtyři kompletní třetiny. Včera po celý zápas a dnes jednu celou dvacetiminutovku. Do té druhé šla Sparta s náskokem jedné branky, kterou zařídil výstavní střelou pod víko Michal Moravčík. Jenže prostřední třetinu ovládl Třinec. A hned po 26 sekundách se radoval z kýženého gólu, který však na základě trenérské výzvy rozhodčí odvolali kvůli tomu, že Libor Voženílek v inkriminovaný moment zasáhl hokejkou beton sparťanského gólmana.

Jako by to však Oceláře nakoplo a záhy se radovali z regulérní branky, kdy se podobným způsobem prosadil znovu Voženílek, kterého sparťanské publikum častovalo po celý zápas nevybíravými pokřiky z oblasti urologie. Psala se 26. minuta a za další necelé dvě už Třinec vedl, když chybu sparťanské obrany využil v samostatném úniku Libor Hudáček. »Ve druhé třetině jsme mohli přidat mnohem více gólů, ale nevyužili jsme šance,« litoval trenér Třince Zdeněk Moták.

Čekáte druhý příběh? Ano, tím bylo zmrtvýchvstání domácích. Ve třetí třetině vrhli všechny své síly do útoku, ale pro změnu to byli oni, kdo nedokázal odčarovat kouzlo soupeřova brankáře. Kacetl je takto trápil ve dvou sériích po sobě a dvakrát i dokázal v posledních dvou letech vyřadit. Loni poté, co po prohraném prvním čtvrtfinále v brance vystřídal Mazance. Podobná situace jako nyní? Také před rokem ve druhém vzájemném duelu série Slezané otočili stav z 0:1 na 2:1. A tehdy vyhráli. Dnes však ne. Rozhodla o tom šťastná trefa Filipa Chlapíka sedm a půl vteřiny před koncem při power play. »To utkání mělo všechno a my jsme měli štěstíčko v závěru. Ale šli jsme si za tím,« řekl kouč Sparty Pavel Gross. »V tenhle moment je potřeba utlouct to tam čepicema, jak se říká,« litoval naopak Moták.

Hollywoodští producenti by se mohli chytit i dalších příběhů. Třeba toho, jak domácí dvakrát trefili brankovou konstrukci. Před rokem je to za stavu 1:0 při tyčce kapitána Řepíka mrzelo, dnes při dvou »zvoněních« Kousala a Sobotky nikoli. K té druhé došlo už v prodloužení, kdy byla Sparta o poznání lepší a spalovala šanci za šancí. Kacetl však neodolal až v čase 77:31, kdy se podruhé v utkání trefil Moravčík. Ano, tentýž Moravčík, který byl ve čtvrtfinálové sérii s Libercem odvezen do nemocnice po nevybíravém zákroku Oscara Flynna. Zdálo se, že se letos již na led nevrátí – a to byla ta pozitivnější varianta. On se vrátil a dnes je hrdinou dne! Co říkáte, není to na scénář pro film?

»Třetí třetina i prodloužení byly v režii Sparty a dokráčela si pro druhý bod,« připojil finální hodnocení třinecký kouč Moták.

Otázkou samozřejmě je, jak celá série dopadne. Třinec chystá odplatu na víkend, kdy se dvakrát hraje na jeho ledě. Přesto však ještě řeč čísel. V hororech hrají hlavní roli tři šestky. V této sérii rovněž – Sparta vyhrála i šestý duel letošního play off v řadě a zároveň šesté měření sil s Třincem v sezoně (v součtu se základní částí). A chybí jí šest výher ke kýženému titulu, jak to hráči malují do grafu v kabině.

Dnešní zkoušku ohněm zvládla přímo ďábelsky. Ale to nejtěžší má teprve před sebou…

* * *

HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:2 v prodl. (1:0 , 0:2, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Moravčík (J. Lajunen, Mikliš), 60. Chlapík (Kempný), 78. Moravčík (Chlapík, P. Kousal) – 26. D. Voženílek (A. Nestrašil, Smith), 28. L. Hudáček. Rozhodčí: Hradil, Šindel – Lederer, Hynek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 13 905. Stav série: 2:0.