Home Domácí Hypotéky sice již 4. měsíc zlevňují, sazba je ale stále nad šesti...

Hypotéky sice již 4. měsíc zlevňují, sazba je ale stále nad šesti procenty

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hypotéční úvěry již čtvrtý měsíc za sebou mírně zlevnily, jejich průměrná nabídková sazba se počátkem září snížila ze srpnových 6,19 procenta na 6,1 %. Vyplývá to z aktuálních dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Jana Zámečníková. Sazba sice klesla od letošního května již o 22 bodů, o změně trendu ale podle ní zatím nemůže být řeč.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Jeho údaje jsou vydávány vždy k pátému pracovnímu dni daného měsíce.

»Po skončení prázdnin některé banky přistoupily k tradičním podzimním slevám na úrokových sazbách hypoték, a to se samozřejmě projevilo i na Swiss Life Hypoindexu. Nicméně pořád jde o časově omezené akční nabídky a základní sazba hypotečních úvěru v bankách zůstává na stejné úrovni, stejně jako základní sazba ČNB. A tak se průměrná nabídková sazba stále drží nad šesti procenty. Nicméně u vybraných bank lze sjednat hypotéku i se sazbou nižší téměř o jedno procento,« uvádí Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

»Pro další vývoj hypotečního trhu je samozřejmě dobrou zprávou to, že banky začínají pomalu snižovat úrokové sazby. Naopak špatnou zprávou může být to, že naopak se pravděpodobně zastaví nebo i otočí klesající trend u cen nemovitostí. A to jednak kvůli už zmíněnému snižování úrokových sazeb hypoték, ale hlavně kvůli zamrzlému tempu výstaveb nových nemovitostí,« dodává Sýkora.

Měsíční splátka je dál pro většinu úděsně vysoká

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,1 % klesla o necelých 180 Kč na 22 770 Kč.

Nejvýrazněji opět zlevnily hypotéky s fixací na tři roky

Stejně jako minulý měsíc zlevnily nejvýrazněji hypotéky fixované na tři roky, a to o 15 bazických bodů. U hypoték do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) se průměrná sazba snížila na 6,04 % a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %) na 6,33 %.

Zatímco úrokové sazby hypoték fixovaných na jeden rok s LTV do 80 % klesly v průměru o tři bazické body na 6,57 %, jednoleté fixace u hypoték pro mladé stagnovaly. Sazby všech ostatních fixací hypoték klesly o sedm bazických bodů.

Desetileté fixace opět pod šestiprocentní hranicí

Hypotéky s fixací na 10 let s LTV do 80 % zlevnily o sedm bazických bodu na 5,95 %. Poprvé od října loňského roku tak opět byly pod šestiprocentní hranici. Pod hranicí šesti procent se od července držely pouze sazby hypoték s pětiletou fixací a LTV do 80 %, které v uplynulém měsíci klesly o dalších sedm bazických bodů na 5,84 %. O sedm bazických bodů zlevnily také hypotéky pro mladé s fixací na pět a deset let, a to na 6,13 %, resp. 6,23 %.

Změna trendu se zatím rozhodně nekoná

»Vzhledem k tomu, že je pokles nabídkových sazeb u většiny bank způsoben časově omezenými slevovými akcemi, nelze předpokládat, že jde o dlouho očekávanou změnu trendu vysokých sazeb. Obrat by mohlo přinést až výraznější snížení základních úrokových sazeb ČNB. K takovému kroku se ovšem bankovní rada ČNB zatím nechystá. Vyplývá to i z vyjádření většiny členů bankovní rady, kteří zdůrazňují stabilitu úrokových sazeb po delší dobu. K prvnímu snížení sazeb ČNB by tak mohlo dojít až na únorovém zasedání bankovní rady,« usuzuje Zámečníková. »Další snižování sazeb ovšem bude záležet na vývoji inflace,« dodává.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here