Home Domácí Kdo jiný by se měl Klímy zastat?

Kdo jiný by se měl Klímy zastat?

Správní rada Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) dnes na svém webu uvedla, že považuje za nesprávné rozhodnutí o zrušení funkce vládního zmocněnce pro média.

»Tento krok kabinetu působí jako nekoncepční, mimo jiné i proto, že přišel pouhý rok po samotném zřízení dané funkce. Část agendy týkající se přímo mediálního prostředí přitom nepřešla na konkrétního nástupce. Česká republika nemá vyřešenu celou řadu problémů v mediální oblasti. Například dlouhodobou koncepci financování veřejnoprávních médií, kvalitní podobu autorského zákona, transparentní zadávání reklamy ze strany státních a dalších veřejných orgánů, střet zájmů v oblasti vlastnictví médií ze strany politicky exponovaných osob (PEP) a další. Jsme přesvědčeni, že vláda nemůže rezignovat na řešení těchto otázek, nechat tuto agendu na sérii ad hoc opatření přijímaných bez koncepční odborné diskuse nebo podléhat zájmům partikulárních skupin v této profesní oblasti,« píše se na webu CZ IPI.

Proto vyzval Vládu České republiky i jejího předsedu Petra Fialu (ODS), aby se výše zmíněným otázkám věnovali s patřičnou vážností a rovněž se zapojením odborné veřejnosti, včetně všech relevantních vydavatelských a novinářských organizací. Zrušením jedné funkce podle CZ IPI odpovědnost vlády za neřešené problémy nekončí.

Nutno dodat, že zastání se Michala Klímy je naprosto logické – byl spoluzakladatelem a prvním předsedou CZ IPI. O zrušení funkce zmocněnce pro média a dezinformace informoval minulý týden kabinet. Vytvořena byla loni v březnu, Klíma v ní skončil po necelém roce. Agenda boje proti vlivu cizí moci připadla poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi. Klíma byl terčem kritiky kvůli Akčnímu plánu pro čelení dezinformacím, o jehož přepracování požádala premiéra Unie vydavatelů.

Klímovo odvolání bylo jedním z požadavků kampaně »Česko proti bídě« a zároveň celonárodního setkání, které svolala strana PRO spolu s dalšími aktivisty na 11. březen na Václavské náměstí v Praze. Předseda PRO Jindřich Rajchl to dokonce nazval prvním úspěchem. »Vrchní cenzor Michal Klíma končí! Mám opravdu desítky zpráv, že pětikoalice ví, kolik lidí se chystá 11. 3. na Václavák, a začíná ustupovat. Teď naivně myslí, že nás tímto krokem uchlácholí a že tím odvrátí neodvratné. »Je to ten nejlepší důkaz toho, že jdeme správným směrem a že už teď se vás bojí jak čert kříže,« dodal šéf strany PRO.

(zmk)