Home Domácí Ministerský návrh může vést ke kolapsu systému financování zdravotnictví

Ministerský návrh může vést ke kolapsu systému financování zdravotnictví

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Zdravotní pojišťovny sdružené ve Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP) varují před návrhem úhrad ze strany ministerstva zdravotnictví pro následující rok. Upozorňují, že hospodaření by bylo už počtvrté deficitní, plán navíc výrazně podhodnocuje náklady, které reálně budou. Podle Svazu může dojít ke kolapsu celého systému financování veřejného zdravotnictví.

SZP odhaduje, že náklady systému veřejného zdravotního pojištění mohou být příští rok až o 12 miliard korun vyšší, než v návrhu úhradové vyhlášky plánuje ministerstvo. Rozdíl příjmů a výdajů by tak mohl být až 20 miliard korun. To vše může vést na přelomu let 2024 a 2025 ke kolapsu celého systému financování veřejného zdravotnictví.

»Od roku 2016 jsou celkové náklady dvojnásobné, protože rostou výrazně rychleji než ekonomika i inflace. Paradoxně ale s náklady nestoupá dostupnost ani vnímaná kvalita,« uvedl prezident SZP Ladislav Friedrich. »Systém by si mohl na příští rok dovolit navýšení plateb o cca 5 % a na tom se také pojišťovny s některými segmenty dohodly, ministerstvo ale naplánovalo navýšení skoro o dvojnásobek. Měli bychom se k oněm původním pěti procentům vrátit,« dodal.

Válek kritiku odmítá

»Prognózy pojišťoven jsou vždycky velmi pesimistické, prognózy ministerstva financí jsou realistické,« reagoval na kritiku pojišťoven ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Ministerstvo v návrhu plánuje příjmy systému 499,5 miliardy korun, výdaje 507,8 miliardy. Rozdíl mají pojišťovny pokrýt ze zůstatků z předchozích let. Zůstatky na základních fondech všech pojišťoven jsou podle Friedricha v současné době 18 miliard korun, příští rok mohou být jen devět miliard. Nepokryly by tak podle něj ani plánovaný deficit. Svaz odhaduje reálné výdaje na 520 miliard korun.

Pojišťovny tak podle Friedricha postupně budou muset prodloužit lhůty splatnosti faktur. Podle Válka zpoždění úhrad nemůže nastat, některé pojišťovny jsou ale ve špatné finanční kondici. Už v návrhu ministerstvo zmiňuje, že schodek na příští rok 8,3 miliardy korun bude rozdělen nerovnoměrně, svazové pojišťovny mají mít 6,6 miliardy a Všeobecná zdravotní pojišťovna 1,7 miliardy korun. Dvě pojišťovny podle něj mohou mít na konci roku 2024 minimální zákonem dané zůstatky, o které jde, ale neuvedl.

Svaz upozornil, že pokud má přijít stabilizace systému veřejného zdravotního pojištění i na výdajové straně, rok 2024 je poslední, kdy tak lze učinit. »Úhradová vyhláška pro rok 2024 je poslední příležitostí, jak stabilizovat systém veřejného zdravotního pojištění ve střednědobém horizontu,« uvedl Friedrich. Podle něj se po zavedení valorizace plateb za státní pojištěnce měla využít příležitost, aby se systém naplánoval jako vyrovnaný a naplánovaly se komplexnější reformy. »Vzniká riziko, že se hned po volbách bude opět řešit financování zdravotnictví. Zase to nebude možné nějakou komplexnější reformou, ale zase to bude nějaká finanční záplata,« dodal.

SZP sdružuje všech šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v ČR. Ty poskytují služby pro více než 4,5 milionu pojištěnců v ČR.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here