Odchod do předčasných penzí bude přísnější, místo mimořádných valorizací dávka, rozhodla vládní většina ve Sněmovně

Předčasný důchod bude možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let. I to jsou změny, které dnes v rámci důchodové novely prosadili vládní poslanci. Závěrečné hlasování pětikoalice stanovila na půl jednou odpoledne, do rozpravy bylo přitom přihlášeno ještě více než dvě desítky poslanců.

Novela podle očekávání prošla hladce, když pro ni hlasovalo všech 86 přítomných poslanců vládní koalice a nezařazený poslanec Ivo Vondrák. Proti bylo 69 poslanců opozičních hnutí ANO a SPD.

Ještě předtím se opozici nepodařilo prosadit zamítnutí návrhu ani jeho vrácení do druhého čtení. Neprošel ani žádný z jejich pozměňovacích návrhů. Ty měly ponechat všechny, nebo aspoň některé parametry v nynější podobě.

»Dosáhli jste svého. Porušení jednacího řádu Sněmovny se pro vás stalo normou,« prohlásila po hlasování předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Slíbila, že pokud novelu schválí Senát a podepíše prezident republiky, hnutí se obrátí na Ústavní soud. Považuje to za svou povinnost. »Důchodci nikoho jiného, kdo by se jich zastal, nemají. Toto volební období je černou dobou české parlamentní demokracie,« uvedla Schillerová.

»Pětikoalice právě obrala důchodce, současné i budoucí, potřebujete ty peníze na válku, na Ukrajinu, na zbrojení, tak to zaplatí čeští důchodci,« konstatoval po hlasování předseda poslanců SPD Radim Fiala. SPD je podle něj společně s hnutím ANO připraveno obrátit se na Ústavní soud.

Pevný termín hlasování vládní většina schválila na návrh předsedy poslanců TOP 09 Jana Jakoba. Odůvodňoval to tím, že Sněmovna se penzijní novele věnovala už dlouho, ze strany opozice se podle něj jedná o obstrukce.

»Nová doba,« reagovala na návrh Schillerová. Pětikoalice podle ní určuje opozici, jak dlouho a o čem má mluvit, co je a co není obstrukce.

Jednání podle Schillerové svědčí o tom, že vládní koalice chce jít na prázdniny. »Poslanci pětikoalice tady pomalu sedí zabalení a připraveni na dovolenou. Již si představují, jak se budou opalovat na písečných plážích s mojitem v ruce a poslední, na co myslí a čím si nenechají pokazit své cestovatelské plány, jsou čeští důchodci,« prohlásila Schillerová.

Tato vláda nesnáší a nenávidí důchodce

»Slyšeli jsme slovo totality, ne slovo boží. Totality. Ale možná tato totalita bude víc než slovo boží,« reagoval na postup koalice předseda hnutí ANO Andrej Babiš. »Řekněte mi, kde máme my, jako opozice, protože máme novou totalitu, kde máme vlastně mluvit?« obrátil se směrem k vládní většině.

Ve svém projevu kritizoval vládu za to, že zvyšuje daně a snižuje důchody. Jde podle něj o nejhorší vládu v historii ČR. »Tento bod je o tom, jak okrást naše důchodce o peníze, důchodce, kteří vybudovali naši zem. Tato vláda nesnáší a nenávidí důchodce,« uvedl. Mariana Jurečku (KDU-ČSL) označil za prvního ministra práce a sociálních věcí, který chce penzistům vzít peníze.

Podle Schillerové novela negativně ovlivní životy 2,8 milionu důchodců a statisíců občanů v předdůchodovém věku. »Je to projev arogance moci ne vůči opozici, ale vůči těm necelým třem milionům našich penzistů,« řekla k vládní předloze. Asociální Fialova vláda si podle ní opakovaně vybírá důchodce za svůj terč, protože nevyjdou do ulic.

Předseda SPD Tomio Okamura připomněl, že vláda poslala ukrajinským migrantům 40,5 miliardy korun, dalších více než 40 miliard dala Ukrajině ve formě zbraní. Vláda tak podle něj dala zhruba 100 miliard korun na podporu Ukrajiny a »zároveň chce letos už podruhé okrást všechny důchodce a teď ještě zvýšit daně plošně všem«.

Vláda podle něj vytváří ve společnosti atmosféru, že důchodci jsou tady navíc, že důchod je nějakým darem od státu. Důchodci se podle něj nemohou bránit, a proto jsou snadným terčem. »Jde o cynismus nejhrubšího zrna, který společnost rozděluje. Důchodci nám nic nedluží, naopak, my dlužíme jim,« prohlásil Okamura. Zároveň vyzval vládu, ať už přestane přemýšlet o tom, jak důchodce okrást.

Místo mimořádné valorizace dočasný příspěvek

Dnes schválená vládní předloha zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a zavádí zpomalení řádných valorizací penzí. Předčasný důchod by měl být podle návrhu pětikoalice možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

Novela také mění pravidla zvyšování penzí. Důchody se navyšují pravidelně od ledna. Nyní o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako to bylo před rokem 2018.

Vládní návrh také nahrazuje nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

Novelu nyní projedná Senát, lze očekávat, že ji stejně jako Sněmovna hladce schválí. Poté ji musí podepsat prezident republiky, ani tady zřejmě nelze čekat, že by předlohu Sněmovně vrátil.

Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Navrhované změny jsou podle vlády nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. Odpůrci naopak mluví o šetření na penzistech a o jejich okrádání či ožebračování.

Schillerová již oznámila, že když bude ANO v příští vládě, zruší současné kroky kabinetu Petra Fialy proti důchodcům.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Pětikoaliční ksindl – Rychetského Pětikoaliční zrůdy včetně Pavla a ANO shánějí stamiliardy na svoje zbraně – letadla, tanky, transportéry, a tak kradou kde se dá. Okradli důchodce a teď okrádají další obyvatele ČR, nikdo okradení neujde, které pořádá Rychetského Pětikoalice pod vedením Fialy, Pekarové, Vystrčila, Černochové a ostatních Pětikoaličních vládních gaunerů a ANO a Pavla.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy