Home Zahraničí Pokud budou ukrajinští uprchlíci v Irsku chtít na Vánoce domů, přijdou o ubytování

Pokud budou ukrajinští uprchlíci v Irsku chtít na Vánoce domů, přijdou o ubytování

FOTO - Wikimedia Commons/Zalasem1

Nová zpřísněná pravidla v Irsku znamenají, že ukrajinští uprchlíci, kteří se chtějí na Vánoce vrátit domů nebo dokonce cestovat po Irsku, mohou přijít o státem poskytnuté ubytování, informoval server Extra.

Nová pravidla zavedená tento měsíc zkrátila dobu, na kterou mohou Ukrajinci opustit své ubytování, ze sedmi dnů na nulu. Tato změna politiky, která se týká jak vnitrostátních, tak mezinárodních cest, je prvním z řady připravovaných opatření, jejichž cílem je snížit atraktivitu Irska pro osoby prchající před válkou na Ukrajině.

Údaje ministerstva spravedlnosti ukazují, že přibližně 30 % Ukrajinců, kteří do Irska přicházejí, tak činí poté, co se nejprve zaregistrovali k dočasné ochraně v jiné evropské zemi.

Podle informovaných zdrojů, které jsou obeznámeny se snahami o ubytování Ukrajinců, se počet prázdných lůžek v důsledku dočasného odchodu uprchlíků ze státem poskytovaného ubytování stal »významným problémem«. Úředníci ministerstva pro integraci se snaží každý týden zajistit nová lůžka pro 700 nově příchozích a jsou frustrováni vědomím, že jsou k dispozici prázdná lůžka.

Podle nových pravidel mohou ukrajinští uprchlíci za omezených podmínek opustit zemi, pokud to předem oznámí ministerstvu. Jejich ubytování pak ale bude přiděleno někomu jinému a nemusí být k dispozici, až se po Vánocích vrátí do země.

»Osoby požívající dočasné ochrany mohou opustit své dočasné ubytování a vycestovat, ale musí to předem oznámit oddělení a vzdát se svého ubytování, aby mohla být volná místa využita pro jiné osoby, kteří je potřebují,« uvedla mluvčí oddělení pro integraci. »Po návratu mají povinnost požádat o nové ubytování, pokud je k dispozici, což nemusí být ve stejné lokalitě.«


Uprchlíkům, kteří se potřebují vrátit na Ukrajinu z »doložených zdravotních důvodů nebo ze závažných pohnutek«, budou lůžka na »přiměřenou dobu« zadržena, ale i tak to budou muset ministerstvu předem oznámit. Pravidla se mají vztahovat na vnitrostátní i mezinárodní cesty.

Do Irska dosud dorazilo více než 98 000 ukrajinských uprchlíků, z nichž více než 74 000 žije ve vládou poskytnutém ubytování, které stojí 1,5 miliardy eur ročně.

Ve středu bylo na Extra.ie oznámeno, že na vládě vypukla ostrá hádka, když ministr pro integraci Roderic O’Gorman navrhl omezit dobu, po kterou stát poskytuje bezplatné ubytování ukrajinským uprchlíkům, na 90 dní. Podle stávajících pravidel je ubytování poskytováno v dočasných zařízeních na dobu neurčitou.

Zdroje z kabinetu se rozcházejí v názoru na to, zda bude navržená 90denní lhůta schválena, ale jeden zdroj pro Extra poznamenal, že »žádné jiné řešení« nebylo předloženo.

Očekává se také, že ministryně pro sociální ochranu Heather Humphreysová přinese návrhy na výrazné snížení výše poskytovaných sociálních dávek, které v současné době činí 208 eur týdně, stejně jako snížení výplaty přídavků na děti a příspěvku na oblečení a obuv do školy.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

  1. Na Ukrajině není válka, když se tam Ukrajinci jezdí z ciziny rekreovat. Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel tam taky jezdí se promenovat.
    Českou učitelku Martinu Bednářovou za to Fialův režim zavřel, když to řekla nahlas.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here