Home Zahraničí Šéf OSN vyzval k vyslání mezinárodních sil na Haiti

Šéf OSN vyzval k vyslání mezinárodních sil na Haiti

FOTO - pixabay

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k rozmístění mezinárodních ozbrojených sil na Haiti, které čelí bezpečnostní krizi kvůli aktivitám zločineckých gangů. Ty od září blokují hlavní ropný terminál v zemi, čímž prohlubují nedostatek pohonných hmot.

»Generální tajemník vyzývá členy mezinárodního společenství, včetně členů Rady bezpečnosti, aby urychleně zvážili žádost haitské vlády o bezodkladné nasazení specializovaných mezinárodních ozbrojených sil k řešení humanitární krize,« uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Členové gangů od září blokují vjezd do terminálu Varreux v hlavním městě Port-au-Prince. To na Haiti dále prohloubilo nedostatek paliv, zvýšilo ceny na černém trhu a zhoršilo už beztak špatnou sociální situaci většiny haitského obyvatelstva.

Bezpečnostní situaci na ostrově komplikuje i slabost bezpečnostních složek. Policie má pouze 11 000 většinou špatně vybavených příslušníků. Po loňské vraždě prezidenta Jovenela Moïseho je země i v hluboké politické krizi. Zdravotnické úřady po několika letech zaznamenaly také nová úmrtí související s cholerou.

V dopise předloženém Radě bezpečnosti OSN Guterres kritizuje »zločinecké gangy, které ovládly strategickou infrastrukturu«. Guterres zároveň uvedl, že je »extrémně znepokojen novým výskytem případů cholery na Haiti v souvislosti s dramatickým zhoršením bezpečnosti«.

Podle dopisu by měly být na Haiti vyslány jednotky rychlého nasazení z jednoho nebo více členských států OSN, které by pomáhaly haitské policii. Kromě ochrany infrastruktury a služeb by měly jednotky za úkol zabezpečit volný pohyb vody, paliva, potravin a léků z hlavních přístavů a letišť k občanům.

Do roku 2017 na Haiti působily modré přilby OSN, obdobnou novou mírovou misi ale Spojené národy vnímají až jako poslední možnost, píše se v dopise, z něhož cituje agentura AP.

(čtk)